31.03.2023 | 01:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Desátý případ moru prasat

Laboratoř Státního veterinárního ústavu Jihlava dnes potvrdila již desátý případ afrického moru prasat u prasete divokého. Podobě jako předchozí dva případy i tento pozitivní nález pocházel z katastrálního území obce Horní Řasnice na Frýdlantsku v Libereckém kraji.

Od začátku loňského prosince, kdy se u nás opětovně potvrdil výskyt afrického moru prasat, se jedná o desátý případ ve stejné oblasti, v tzv. uzavřeném pásmu II. V devíti případech byla nákaza potvrzena u nalezených uhynulých divočáků, jednou pak u uloveného zvířete. Vzhledem k tomu že se ani v tomto případě nejedná o nález mimo uzavřená pásma, mimořádná veterinární opatření vyhlášená od 21. prosince loňského roku se nemění.

Pro úplnost zbývá uvést, že uzavřené pásmo II je oblast o výměře bezmála 200 km² a zahrnuje osmadvacet katastrálních území. V jižním směru navazující uzavřené pásmo I má celkovou výměru 531 km² a spadá do něj 65 katastrálních území.

V obou pásmech je lov prasat divokých umožněn pouze proškoleným lovcům. Každý ulovený, ale i nalezený divočák se povinně odesílá do Státního veterinárního ústavu k laboratornímu vyšetření na AMP. V rámci monitoringu a ve snaze minimalizovat riziko zavlečení nákazy afrického moru prasat do chovu prasat domácích se vyplácí odměna za uloveného a nalezeného divočáka.

 

Dosud všechny nálezy pozitivních divočáků pocházejí z Frýdlantského výběžku

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down