29.05.2021 | 04:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dokonce už Mojžíš věděl o biologické bezpečnosti

Základní principy biologické bezpečnosti jsou po staletí stejné, ale stále existují příležitosti ke zlepšení, jak říká veterinář Dr. Joel Cline, veterinář Wayne Farms, během projevu na drůbežářském sympoziu. Povědomí o potřebě praktikovat dobrou biologickou bezpečnost se však datuje ještě až od dob Starého zákona.

V nové mezinárodní verzi (NIV) Bible leviticus se píše: „Pokud zvíře, které se dá jíst, zemře, každý, kdo se dotkne jeho jatečně upraveného těla, bude až do večera nečistý. Každý, kdo sní část jatečně upraveného těla, si musí vyprat oblečení své a bude až do večera nečistý. Každý, kdo vyzvedne zdechlinu, si musí vyprat oblečení a do večera bude nečistý."

Mojžíš věděl o biologické bezpečnosti. Věděl, že pokud je někde mrtvé zvíře a vy se ho dotknete, a tak můžete přenést nemoc na jiná zvířata, že byste měli jít domů a převléct se a umýt si ruce a uklidit se alespoň do večera. Takže biologická bezpečnost je tu už hodně, hodně dlouho. Dokonce i Mojžíš o ní věděl.

Vzhledem k tomu, že základní principy biologické bezpečnosti byly v průběhu let konzistentní, Cline si nemyslí, že se tyto zásady někdy změní. Řekl však, že existují způsoby, jak mohou producenti drůbeže tyto zásady lépe uplatňovat.

Najděte ten správný kompromis

Jedním ze způsobů je najít správný kompromis týkající se biologické bezpečnosti. Producenti drůbeže musí určit, jakou úroveň rizika chtějí udržet. Nemít žádný program biologické bezpečnosti je ta nejrizikovější možnost. I když je třeba podstoupit určité riziko jednoduše tím, že chováte kuřata, musí být zaveden program biologické bezpečnosti. Rizika lze minimalizovat přijetím nejpřísnějších programů.

Příležitosti ke zlepšení

Cline říká, že existují tři příležitosti k neustálému zlepšování biologické bezpečnosti. Patří mezi ně vzdělávání, dodržování předpisů a odpovědnost.

Manažeři, zástupci  firem, technici, agronomové a farmáři se musí vzdělávat nejen o principech biologické bezpečnosti, ale také o konkrétním programu biologické bezpečnosti, který se uplatňuje na konkrétní farmě.

Dodržování předpisů je otázkou správného plnění. „Pokud neudělí správnou věc, je to buď nedostatek znalostí a nevědí, co je správná věc, nebo je to nedostatek implementace. Vědí, co je správné udělat, a prostě to neudělají, a to je problém s dodržováním předpisů,“ řekl Cline.

Zodpovědností je udělat správnou věc. Ošetřovatele, technici i další by měli být lidé, kteří udělají správnou věc, a to pokaždé, i když se nikdo nedívá. Pokud jsou například kuřata nemocná, takže nebudou růst a užitnost nebude dobrá, může to být tím, že je na farmě laxní program biologické bezpečnosti a neexistuje žádná odpovědnost.*

Zdroj: wattagnet.com

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down