15.02.2016 | 07:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dotace drží chov prasat při životě

Cena producentů vepřového masa byla v loňském roce v průměru o 13 % nižší než předloni. Respektive u jatečných prasat klasifikovaných ve třídách SEU odpovídala 37,90 Kč/kg v JUT (29,15 Kč/kg v živé hmotnosti). Za podobné ceny se však s prasaty obchodovalo v celé Evropě.

V souvislosti s přetlakem vepřového masa v Evropské unii, který odstartovalo  uzavření ruského trhu (z 800 až 900 tisíc tun se aktuálně do Ruska dováží jen okolo 12 tisíc tun) je momentálně velkým problémem jeho odbyt. Z toho důvodu je domácí trh zahlcen levným masem ze zahraničí. Cena dováženého vepřového masa klesá úměrně ke zvyšujícímu se objemu. Jestliže loni byla na průměrné  úrovni 49 korun za kilogram, ještě asi před půldruhým rokem byla o 25 % vyšší.

„Z hlediska cen je situace v sektoru špatná od loňského pololetí. Pro chovatele jsou tak dotace vítanou pomocí, ale nenahradí příjmy z prodeje prasat, které jsou základem ekonomiky chovu. Takzvané osmičkové dotace – 8.F.a. a  8.F.b. budou financovány v rozsahu přibližně 650 miliónů korun. U dotací na welfare prasat došlo ke změně u podopatření Zvětšení plochy pro odstavená selata ve smyslu navýšení příspěvku o 20 až 30 % za současného snížení kritizované administrativní náročnosti. V jejich rámci lze reálně počítat s finančními prostředky na úrovni 180 miliónů korun. Přibližně stejný objem představují i dotace ze záchranného balíčku Evropské unie. Dále lze využít investiční dotace z Programu rozvoje venkova nebo dotace z programu Evropského inovativního partnerství, který by se díky svému zajímavému rozpočtu mohl stát pro chovatele dalším zdrojem příjmů. Připravovaný rezervní dotační titul, který by zohledňoval například nezaroštovanou plochu pro selata, permanentní dozor na porodně, používání přípravků na snižování amoniaku, šetrnou kastraci nebo antistresové přípravky, by mohl začít platit nejdříve od příštího roku. Při součtu vyjmenovaných finančních prostředků a předpokládané produkci 236 tisíc tun vepřového masa by tak chovatelé moli získat v letošním roce dotaci 4,50 koruny na každý kilogram vyprodukovaného masa,“ uvedl na semináři společnosti Biomin  ředitel Svazu chovatelů prasat Ing. Jan Stibal.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down