29.01.2021 | 08:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Editace genomu a odolnost vůči ptačí chřipce

V případě zjištění ohniska ptačí chřipky musí být ptáci v určité vzdálenosti od něj podle zákona zničeni. Společnost EggXYt vyvinula nástroj pro zlepšení této nákladné praxe. Izraelská společnost, známá zejména in-ovo sexováním, byla založena koncem roku 2016, kdy přišli spoluzakladatel profesor Dani Offen z univerzity v Tel Avivu spolu s Yehudou Elramem (CEO) s nápadem používat CRISPR pro zabránění zabíjení jednodenních kohoutků. Produkt XYt zjišťuje biomarkery na chromozomu kohoutků při líhnutí nosnic. Biomarker je zjistitelný snímačem, který je umístěný u vstupu do líhně.

Nedávno se společnost začala věnovat oblasti prevence chorob. Projekt GEiGS™ Technology Platform and Tropic Biosciences se snaží o vznik imunity proti ptačí chřipce (AI). Některé země bojují proti AI vakcínami a zvýšením míry biosekurity, ale to není dostatečně efektivní metoda k zabránění nákazy.

Společnost shromáždila tým světově proslulých s molekulárních biologů, jejichž kvalifikace spočívá v editaci genu a znalosti fyziologie a morfologie ptáků. Využíváním editace genů může tým dát kuřatům genetickou odolnost proti nemoci jako je AI.

Bude se editovat genom kuřat, chystají se minimální zásahy, budou se regulovat exprese proteinů. Přesměrují se geny tak, aby se zabránilo množení viru v buňkách. Protože budou zásahy do genomu jen minimální, vědci doufají, že se zkrátí schvalování metody a umožní přinést produkt na trh.

Vědci věří, že genové editace jsou budoucností celého chovu. Jde o metodu rychlejší, přesnější i levnější pro celý chov drůbeže.

Všechna používaná řešení společnosti podporují welfare zvířat tím, že se zabrání kruté praxi zabíjení kohoutků nebo tím, že se předejde šíření choroby. Doufají, že spotřebitelé uvidí jasnou výhodu metod a jejich pozitivní dopad na životy zvířat.

Vize společnosti se nebude omezovat jen na kuřata, ale počítá se s jejím rozšířením na jinou drůbež (krůty a kachny) a genetická řešení nakonec expandují i k jinému druhu hospodářských zvířat pro zvýšení imunity vůči chorobám nebo pro jiné požadavky.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down