11.09.2014 | 07:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Efektivní spojení technologie s potřebami krav

Za posledních deset let se v republice vybudovalo mnoho farem pro chov skotu. S odstupem času se tak dá poměrně slušně vyhodnotit, jaké technologické prvky nebo stavební úpravy se farmářům osvědčily více a které naopak méně. Před více než osmi roky vybudovaný kravín na farmě ve Vysokých Studnicích je příkladem funkční stáje, kde převažují jenom dobrá řešení.

 

 

Akciová společnost Luka se sídlem ve Vysokých Studnicích nedaleko Jihlavy se specializuje na chov mléčného skotu. Z 1872 evidovaných zvířat má bezmála 700 dojnic, k tomu adekvátní počet telat a 350 býků ve výkrmu. V současné době v kontrole užitkovosti vykazovaných téměř 11 000 kg mléka je pro podnik hospodařící v nelehkých podmínkách Vysočiny na 1500 ha zemědělské půdy velmi slušnou vizitkou.

Z investic do modernizace staveb a technologického vybavení, které podnik vynaložil od roku 2002, spolkla nejvíce prostředků (více než 25 milionů korun) novostavba o rozměrech 115 x 37 m se čtyřmi kotci s celkovou kapacitou pro 476 dojnic.

„Jednalo se o naší první velkou stavbu, kterou máme v tuto chvíli zaplacenou. Když se ohlédnu nazpět, z pohledu stavebního řešení ani technologického vybavení mne nenapadá nic, co bych změnila. Pokud ovšem nepočítám drobnosti, které vůbec nemají vliv na chod farmy. Řídili jsme se selským rozumem, ale spolupracujeme také s šikovným poradcem,“ řekla v úvodu naší návštěvy předsedkyně představenstva uvedené akciové společnosti Ing. Alena Nováková.*

Více se dočtete v říjnovém čísle časopisu Náš chov

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down