29.07.2022 | 05:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

EFSA prodlužuje kampaň proti AMP

Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) bude i třetí rok pokračovat v úsilí o zastavení šíření afrického moru prasat. Rozsáhlá kampaň proti uvedené nebezpečné nákaze aktuálně běží v osmnácti zemích. Druhým rokem pokračuje v České republice, která sice od roku 2019 bez výskytu afrického moru prasat, ale vzhledem k aktuálnímu výskytu nákazy v sousedním Polsku a Německo je možné riziko opětovného zavlečení infekce vysoké.

Cílem kampaně Evropského úřadu pro bezpečnost potravin je pokračovat ve zvyšování povědomí o africkém moru prasat (AMP) v evropských chovech prasat. Respektive se zaměřuje na oblast střední a jihovýchodní Evropy a ve spolupráci s místními orgány probíhá v osmnácti zemích, a to v Albánii, Bosně a Hercegovině, Bulharsku, Černé Hoře, České republice, Estonsku, Chorvatsku, Kosovu, Litvě, Lotyšsku, Maďarsku, Severní Makedonii, Polsku, Rumunsku, Řecku, Slovensku, Slovinsku a Srbsku.

Kampaň cílí jak na zemědělce, tak i na veterinární lékaře a myslivce, kteří hrají důležitou roli při poskytování poradenství zemědělcům v oblasti biologické bezpečnosti na farmách.

„Africký mor prasat je vysoce nakažlivé onemocnění, které se šíří v regionech Evropy, jež dosud nebyly zasaženy. Šíření této nákazy představuje celosvětovou hrozbu a způsobuje ničivé ztráty chovatelům prasat v Evropě i mimo ni,“ vysvětlil výkonný ředitel EFSA Bernhard Url a dodal:  

„Společně s našimi partnery z místních úřadů se snažíme oslovit zemědělce, jejichž hospodářská zvířata a živobytí byly touto smrtelnou nemocí zasaženy. Cílem kampaně #StopASF je informovat zemědělce, ale i veterináře a myslivce o tom, jak důležitá je detekce, prevence a hlášení výskytu nemoci.“

Kampaň Zastavme africký mor prasat je součástí pokračujícího úsilí Evropské komise a dalších mezinárodních orgánů o zastavení šíření AMP v EU a sousedících zemích.

Více informací ohledně kampaně najdete na webových stránkách EFSA.*

 

Kampaň Zastavme africký mor prasat je součástí pokračujícího úsilí Evropské komise a dalších mezinárodních orgánů o zastavení šíření AMP v EU a sousedících zemích
Africký mor prasat způsobuje ničivé ztráty chovatelům prasat v Evropě i mimo ni
Zdrojem nebezpečné nákazy v Evropě jsou přemnožená divoká prasata

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down