Sezónní migrace volně žijících ptáků a dovoz některých amerických produktů – jako jsou ty, které obsahují syrové mléko – by mohly být potenciálními cestami pro zavlečení vysoce patogenního genotypu ptačí chřipky (HPAI), který v současné době postihuje americké dojnice, do Evropy, podle nové zprávy zveřejněné EFSA. Tento typ viru dosud nebyl hlášen v žádné jiné zemi než v USA.
Vědci EFSA zdůrazňují, že klíčové evropské zastávky s v migraci s vysokou hustotou ptačích populací, jako je Island, Británie, Irsko, západní Skandinávie, a velké mokřady, jako je Waddenské moře na nizozemském, dánském a německém pobřeží, by byly užitečnými místy pro včasnou detekci viru během sezónní migrace divokých ptáků.
Zpráva se také zabývá potenciálním zavlečením viru do Evropy prostřednictvím obchodu a dochází k závěru, že dovoz produktů obsahujících syrové mléko z postižených oblastí v USA nelze zcela vyloučit, a proto by mohl představovat možnou cestu. Dovoz dojnic a hovězího masa může také představovat potenciální cestu pro zavlečení viru. Virus byl však v mase zjištěn jen zřídka, dovoz zvířat je velmi omezený a pro maso a živá zvířata dovážená do EU platí přísné obchodní předpisy.
Zpráva EFSA také poskytuje přehled o situaci v USA, kde bylo v období od března 2024 do května 2025 postiženo ptačí chřipkou 981 stád dojnic v 16 státech. Zpráva, kterou přezkoumaly americké úřady, zdůrazňuje, že k šíření viru přispěl pohyb dobytka, nízká biologická bezpečnost a sdílené zemědělské vybavení. Do konce roku EFSA posoudí potenciální dopad vstupu tohoto genotypu HPAI do Evropy a doporučí opatření k zabránění jeho šíření.
Poultry World