24.11.2017 | 01:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ekologické zemědělství – nová evropská pravidla

Dne 20. listopadu 2017 členské státy zastoupené ve zvláštním výboru pro zemědělství (SCA) schválily dohodu o revizi stávajících pravidel pro organické zemědělství a označování ekologických produktů, neboť byla 28. června uzavřena prozatímní dohoda v Evropském parlamentu.

Nová pravidla EU stanovují modernější a jednotná pravidla pro celou Evropskou unii s cílem podpořit udržitelný rozvoj ekologického zemědělství v Evropě. Cílem je také zaručit spravedlivou konkurenci pro farmáře a hospodářské subjekty, zabránit podvodům a nekalým praktikám a zvýšit důvěru spotřebitelů v ekologické produkty.
Proč nové předpisy?

Mnoho stávajících předpisů je starších 20 let a je třeba je aktualizovat tak, aby odrážely významné změny, ke kterým došlo v posledních dvou desetiletích. Ekologické zemědělství již není jen malou částí zemědělsko-potravinářského sektoru EU, ale  jedním z nejdynamičtějších odvětví zemědělství EU, přičemž množství půdy využívané pro ekologické zemědělství roste zhruba o 400 000 hektarů ročně. Ekologický trh v EU má obrat zhruba 27 miliard eur, asi o 125 % více než před deseti lety. Uvádí se, že nové nařízení přináší zemědělcům zjednodušení. Například drobní zemědělci  nyní budou moci využít skupinovou certifikaci, která sníží náklady na certifikaci a usnadní jim vstup do organického zemědělství.
Nové příležitosti budou také vytvořeny otevřením nového trhu s ekologickými semeny a jiným rostlinným reprodukčním materiálem. Tím se zvýší biologická rozmanitost, udržitelnost plodin a podpoří inovace. Odolnost vůči škůdcům a nemocem se zlepší a bude také lepší přizpůsobení místním podmínkám.
Nové nařízení o ekologickém zemědělství se bude vztahovat na živé a nezpracované zemědělské produkty včetně osiva a zpracovaných zemědělských produktů používaných jako potraviny a krmiva. Zpracované produkty budou moci být označeny jako organické pouze tehdy, pokud je alespoň 95 % složek organických.

Další kroky
Po schválení  v SCA se pravidla postoupí výboru Evropského parlamentu pro zemědělství a rozvoj venkova. Pokud parlament přijme na svém plenárním zasedání kompromisní znění schválené SCA, rada stejný text schválí prvním čtení bez pozměňovacích návrhů. Nové nařízení bude platit od 1. ledna 2021.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down