Energetické plodiny zvedají dojivost

Ve čtvrtek 16. března 2023 uspořádaly společnosti i VP AGRO, spol. s r. o., ADW FEED, a. s. a ServisProFarmu s. r. o. seminář – debatu na téma O výhodném zabezpečení energie v krmné dávce. Účastníci se sešli v zasedací místnosti Třemošenské a. s. v Třemešné u Plzně.

 

Zahájení programu a řízení semináře se chopila Ing. Jitka Kolomazníková (VP AGRO). Ve své prezentaci informovala o objemných krmivech od VP AGRA.
O tom, že hodnocení energie ze siláží a senáží je nástroj pro řízení změn v osevních
postupech podniků s chovem skotu, přednášela nezávislá výživářská konzultantka Ing. Patricie Kolářová. Pro optimální kvalitu objemných krmiv je zásadní stravitelnost vlákniny (NDF a škrobu). Známými fakty je, že dojnice přijme denně zhruba 25 kg sušiny (5–7 kg vlákniny) a celková stravitelnost NDF v trávicím traktu dojnice je asi 48,5 %. Takže kráva přijme zhruba 7 kg vlákniny, v bachoru se jí tráví zhruba 2,5–3 kg, celková stravitelnost NDF v trávicím traktu je zhruba 3 kg (část je zadržena v bachoru jako matrace asi 10 dní). Přednášejíc dále mluvila o inovaci hodnocení siláží. Hodnotí se index stavitelnosti organické hmoty (OMDI). K výpočtu jsou použity parametry, které v roce 2006 nebyly známy (Milk 2006), počítá se např. i výnos organické hmoty z ha. uNDFD se hodnotí pro hodnocené indexu stravitelnosti a NDFD, uNDF, škrob jsou testovány v komerčních laboratořích.

Suché zrno a jeho hydrotermická úprava bylo tématem přednášky Ing. Petry Sedlákové (ADW FEED). Mluvila o hydrotermické úpravě, vločkování kukuřice a tritikale. Výhodami vločkování a krmení vloček jsou možnosti zvýšení příjmu krmiva u dojnic. Protože existuje mnoho variant této úpravy je možné vytvořit krmenou dávku na míru na každou farmu. Hydrotermicky upravené zrno má pozitivní vliv na zdraví, užitkovost i mléčné složky

Ing. Miroslav Sikora (ServisProFarmu) hovořil o konzervaci a zpracování a využití zrnin v chovu skotu. Mezi způsoby konzervace zrnin patří sušení (skladování suchého zrna), okyselené (skladování vlhkého, narušeného kyselého zrna) a alkalizace (skladování vlhkého, narušeného alkalického zrna). Dále se přednášející podrobněji věnoval alkalizaci šrotovaného nebo mačkaného zrna a jeho využití pro krmení dojnic.

Na závěr si krátkou informaci na téma situace na trhu průmyslových hnojiv připravila Ing. Jolana Magdaléna Štěpánková. Řekla, přepočtenou cenou živiny stabilizované močoviny by musel LAD stát 7925 Kč, aby jeden kilogram dusíku stál stejně. Je ale předpoklad, že bude pokračovat pokles cen u všech dusíkatých hnojiv kromě močoviny bez inhibitoru, která se po krátké stagnaci mírně zdražila.*

 

Ing. Jitka Kolomazníková (VP AGRO)
Ing. Patricie Kolářová
Ing. Petra Sedláková (ADW FEED)
Ing. Miroslav Sikora (ServisProFarmu)
Ing. Jolana Magdaléna Štěpánková

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down