Dne 16. dubna 2014, tedy přesně před deseti lety, bylo zahájeno Evropské středisko pro sledování trhu s mlékem (European milk market observatory) . Jednalo se o vůbec první středisko pro sledování zemědělských trhů, které Evropská komise zřídila. Od té doby se tento úspěšný formát zopakoval v odvětvích masa, cukru, plodin, ovoce a zeleniny a vína. Posloužila také jako plán pro středisko pro sledování hnojiv, které bylo zahájeno v roce 2023, a pro nejnovější středisko o potravinovém řetězci, jehož první zasedání se očekává v červenci.
Cílem střediska pro sledování trhu s mlékem, které bylo zřízeno rok před ukončením režimu mléčných kvót, bylo zvýšit transparentnost odvětví mléka tím, že bude včas poskytovat co nejpřesnější údaje o trhu a krátkodobé analýzy. Ukázalo se, že je užitečné umožnit zúčastněným stranám v dodavatelském řetězci mléka a Komisi přijímat informovaná rozhodnutí. Sledování bylo obzvláště cenné v období nízkých cen v odvětví mléka v letech 2016–2017, což vedlo k úspěšnému využití nástroje veřejné intervence Evropskou komisí k udržení rovnováhy na trhu a podpoře oživení odvětví mléka.
Hodnocení trhu s mlékem
Kontrola trhu s mlékem (MMO) tak pravidelně poskytuje on-line přehled informací o produkci, cenách a obchodu s hlavními mlékárenskými komoditami – syrovým mlékem, máslem, sušeným mlékem a několika komoditními sýry. Evropská komise připravuje a zveřejňuje doprovodné měsíční analytické přehledy. Rozsáhlé údaje o trhu s mlékem a mléčnými výrobky jsou rovněž k dispozici na portálu zemědělsko-potravinářských údajů. Kromě velkého množství dostupných údajů o trhu zahrnuje středisko hospodářskou radu, které předsedá Komise a která se skládá ze zástupců organizací zastupujících všechny kroky v dodavatelském řetězci mléka: CEJA (mladí zemědělci), COPA-COGECA (producenti a družstva), ECVC (Via Campesina), EMB (Evropská rada pro mléko), EDA (mlékárenský průmysl), Eucolait (obchod s mlékem a mléčnými výrobky) a Eurocommerce (maloobchod). Hospodářská rada Střediska pro sledování trhu s mlékem (MMO) se schází čtyřikrát ročně. V červenci se bude konat její 50. zasedání. Pořady jednání a zápisy ze všech schůzí jsou k dispozici on-line.
Odvětví mléka a mléčných výrobků
Mléko a mléčné výrobky jsou jedním ze stěžejních zemědělských odvětví EU. S 280 zapsanými zeměpisnými označeními mléka a mléčných výrobků je po víně druhým odvětvím produkujícím nejvyšší počet produktů se zeměpisným označením. Mléčné výrobky jsou rovněž klíčovou hnací silou vývozu z EU. Představuje 9 % veškerého zemědělsko-potravinářského vývozu EU v hodnotě téměř 20 miliard EUR a je druhou nejvíce vyváženou kategorií výrobků po obilných přípravcích a mlýnských výrobcích a před vínem. EU je známá svými vysoce kvalitními výrobky a nejpřísnějšími normami výroby a udržitelnosti na světě.
Podpora chovu dojnic
Chov dojnic je důležitou činností pro venkovské oblasti. V celé EU je přibližně 530 000 mléčných farem, z nichž většinu tvoří rodinné farmy. Pasoucí se krávy jsou dobře známým rysem venkovské krajiny EU. Faktem je, že 86 % trav a rostlinných zbytků konzumovaných hospodářskými zvířaty (krávy, kozy a ovce) není vhodných pro lidskou spotřebu, zatímco produkty vyrobené z mléka těchto zvířat splňují velkou část našeho potřebného příjmu bílkovin.
Společná zemědělská politika
SZP podporuje toto odvětví v jeho přechodu k udržitelnějším zemědělským postupům, stejně jako všechna ostatní zemědělská odvětví, protože od roku 2003 je podpora SZP z velké části oddělena od produkce. Ekorežimy ve stávající SZP poskytují podporu cíleným a individualizovaným intervencím s cílem minimalizovat stopu hospodářských zvířat a maximalizovat jejich pozitivní účinky. Například extenzivní systémy chovu hospodářských zvířat na pastvinách prokázaly svůj pozitivní přínos tím, že přeměnily trávu na potraviny, produkovaly vlnu a biomasu, zachovaly biologickou rozmanitost, ukládaly uhlík, kontrolovaly erozi půdy a chránily krajinu. Celkově budou ekorežimy pokrývat 68 % celkové využívané zemědělské půdy, což představuje slibný nástroj ke zvýšení environmentální udržitelnosti odvětví. Připomeňme, že téměř 98 miliard eur ze SZP (což představuje 32 % celkových výdajů) je věnováno na přínosy pro klima, vodu, půdu, ovzduší, biologickou rozmanitost a dobré životní podmínky zvířat.
AG Press