Fermentované krmivo může nahradit zinek

Nová studie, uskutečněná dánskými institucemi dokazuje, že fermentované krmivo může nahradit oxid zinečnatý v krmivech pro selata, a současně dává lepší výsledky při nižších nákladech na krmiva. To by mohlo pomoci chovatelům udržet zdravá selata i po navrhovaném zákazu užívání oxidu zinečnatého v roce 2022.

Nový výzkumný projekt ukazuje, že fermentované krmivo nazvané EP100i obsahující fermentovaný protein z řepky může nahradit zinek v krmivech prasat (EP100i  obsahuje i specifické bakterie mléčného kvašení a přírodní enzymy). Studie ukazuje, že prasata krmená EP100i dosahují stejné nebo lepší rychlosti růstu než prasata krmená oxidem zinečnatým.
Výzkumný projekt byl řešen ve spolupráci mezi firmou Fermentation experts AS (centrála společnosti je v Dánsku, ale výrobní závody jsou ve Spojených státech, na Ukrajině a v Dánsku s cílem rozšířit používání fermentovaných krmiv pro monogastry, prasata a drůbež) a univerzitou v Kodani, Dánské technologické univerzity, Dánského technologického institutu a dalšími a je podporován společností Innovationsfonden (dánský inovační fond investuje do soukromých i veřejných podnikatelských a výzkumných záměrů pro růst ekonomiky a vytváření pracovních míst).
Ve studii byla prasata rozdělena na pozitivní a negativní skupinu z pohledu oxidu zinečnatého a dalších sedm skupin, které dostaly v krmivech různá množství EP100i. Pozitivní skupina dostala 2500 ppm oxidu zinečnatého v krmivech, zatímco v negativní skupině selata nedostala žádný zinek. Výsledky ukazují, že selata krmená EP100i bez přídavku zinku skutečně dosáhla podobného nebo lepšího růstu ve srovnání s prasaty, která zinek v krmivech měla. Dalším přínosem bylo, že dávky s EP100i měly nižší množství drahých proteinů a snížily náklady na krmnou dávku přibližně o 5 %.
Ředitel společnosti Fermentation experts AS Jens Legarth říká: „Jsem velmi spokojen s výsledky a závěry studie. Ukazuje se, že krmení EP100i je ekonomickou alternativou k zinku v živočišné výrobě. Tyto výsledky jsou důležité pro další výzkum v této oblasti a ukazuje se, že jsme na správné cestě!“*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down