Genomika a zdraví krav

Česká technologická platforma pro zemědělství a Výzkumný ústav živočišné výroby, v. v. i., uspořádaly v úterý 26. června seminář pro chovatelskou veřejnost s názvem Genomika a šlechtění na zdravotní znaky u dojeného skotu. Zájemci o přednášky se sešli v zasedací místnosti areálu Českomoravské společnosti chovatelů a. s. v Hradištku pod Medníkem. Během přednášek byli účastníci semináře seznámeni s problematikou deníku nemocí a léčení, odhadem plemenných hodnot pro znaky zdraví a genotypování dojeného skotu s využitím programu IzdraK, s chodem laboratoře na Hradištku pod Medníkem a dozvěděli se i o dosavadních výsledcích projektu Fit cow.

Zahájení semináře se ujal doc. Dr. Ing. Josef Kučera, ředitel Českomoravské společnosti chovatelů, a. s. (ČMSCH).

Blok odborných  přednášek nastartovala Ing. Eva Kašná, Ph.D., (VÚŽV) s prezentací o využití deníku nemocí a léčení a  analýze nasbíraných údajů o diagnózách. O genomice, plemenných hodnotách a zdraví dojnic promluvila Ing. Ludmila Zavadilová, CSc., (VÚŽV) v přednášce na téma odhady genomických plemenných hodnot pro klinickou mastitidu a nemoci paznehtů.

Ing. Zuzana Krupová, Ph.D. (VÚŽV) se zaměřila na ekonomiku chovu související  se zdravím dojnic  a seznámila posluchače s novým softwarem , když mluvila o indexu zdravotních znaků a programu IZdraK. Aktuální stav, počty přihlášených farem a možnost implementace dat z jiných programů i  perspektivy deníku nemocí a léčení byly tématem přednášky doc. MVDr. Aleny Pechové, CSc. (VFU Brno). Po krátké přetávce seznámila Ing. Daniela Schroeffelová, CSc., (ČMSCH) posluchače s chodem laboratoře ČMSCH. Mluvila o  genotypování, customizaci bovinního čipu a automatizovaném vyhodnocování QTL. Závěrečnou přednášku o projekt FIT Cow a plošném genotypování plemenic přednesl Ing. Aleš Bychl (SCHHS).*

Podrobnějíi v týdeníku Zemědělec a časopisu Náš chov.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down