17.03.2016 | 06:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Holštýnky z podhůří Beskyd

Zemědělské obchodní družstvo Lešná hospodaří v podhůří Beskyd v okrese Vsetín na 1251 hektarech zemědělské půdy, z nichž připadá 978 ha na půdu ornou. Část výměry se nachází v LFA. Zabývá se kombinovanou zemědělskou výrobou s převahou živočišné. Podle předsedy představenstva Ing. Radima Bajara je i přes nepříznivý vývoj v cenách mléka nosným odvětvím podniku právě jeho výroba.

Chov skotu je soustředěn ve třech střediscích. Dojnice, vysokobřezí jalovice a telata na mléčné výživě jsou na farmě Perná, jalovice se odchovávají ve středisku Jasenice a býci se vykrmují v Lešné. Jalovice a suchostojné dojnice mají k dispozici pastvu.
Aktuálně v podniku chovají zhruba 430 dojnic holštýnského skotu s průměrnou užitkovostí okolo 11 195 kilogramů mléka za rok. O úspěších družstva v oblasti výroby mléka svědčí i umístění v chovatelské soutěži Svazu chovatelů holštýnského skotu ČR v kategorii 201 až 400 uzávěrek.
Výsledky chovu samozřejmě nejsou zadarmo. Jak říká předseda představenstva, bez investic se v dnešní době moderní zemědělský podnik neobejde. V ZOD investovali v poslední době například do rekonstrukce VKK ze stelivové stáje na volnou roštovou stáj, do dojírny, silážního žlabu či technologie na separování kejdy.*

Více si přečtete v Zemědělci v regionu pro Zlínský kraj

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down