Akciová společnost ZD Krásná Hora nad Vltavou jede na plné obrátky i v době chaosu vyvolaném covid-19. Nejenže bez problémů zvládá veškeré práce na obhospodařované výměře 5250 ha zemědělské půdy a potřebnou péči o čtyři tisíce zvířat na provozovaných farmách s chovem dojeného skotu, ale v nově otevřené podnikové prodejně ještě nabízí finalizovanou produkci hovězího a vepřového masa.
Akciová společnost ZD Krásná Hora nad Vltavou hospodaří na Příbramsku na výměře 5250 ha zemědělské půdy v bramborářsko-ovesné výrobní oblasti s průměrnou nadmořskou výškou 450 m. Na 3563 ha orné půdy pěstuje obilniny v zastoupení pšenice, ječmen, žito, kukuřice a oves, dale řepku a pícniny, respektive kukuřici, GPS, jetel a vojtěšku. Zbývající obhospodařovanou plochu 1654 hektarů, představují hlavně louky a pastviny z nichž se sklízí seno a senáž.
Chov skotu je pro uvedené družstvo s více než 180 zaměstnanci hlavní a současně i jedinou disciplínou živočišné prvovýroby, která se na celkových ročních výnosech podílí 59 % (z toho mléko 48 %). Z evidovaného počtu čtyř tisíc kusů skotu je 1500 dojnic a 400 krav bez tržní produkce mléka. Přitom produkční stádo reprezentují jak holštýnky na farmě v Petrovicích, tak krávy českého strakatého plemene ustájené v Krásné Hoře.
“Od loňského roku, kdy francouzští majitelé výrobu v Sedlčanech zrušili a přesunuli ji do Hesova na Vysočině, se mléko vozilo 140 kilometrů daleko. Letos se vedení družstva dohodlo na odběru mléka s jihočeskou Madetou, která otevírá novou sýrárnu v Plané nad Lužnicí,”upřesnil dále místopředseda ZD Krásná Hora nad Vltavou, a. s.
Otevřením prodejny se družstvu podařilo zrealizovat dva roky starý záměr. Tomu ale nejprve loni v létě předcházelo vybudování bourárny. Zpočátku se zde zpracovávalo maso pro potřeby podnikové jídelny, kde se denně vaří na pět set obědů nejen pro místní, ale i pro přespolní. Od letošního roku bourárna zásobuje hovězím a vepřovým masem také podnikovou prodejnu, kterou najdete v přízemí administrativní budovy společnosti v Krásné Hoře.*
Více se dočtete v týdeníku Zemědělec