20.09.2016 | 09:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Inseminační stanice kanců pod kontrolou

Biosekurita představuje komplex preventivních opatření směřujících k zabránění zavlečení infekčního agens na farmu. Protože v některých případech mohou být zdrojem šíření nákaz v chovu také inseminační dávky kanců, požádali jsme ředitele divize šlechtění prasat akciové společnosti Chovservis Ing. Miroslava Koláře o rozhovor.

 

Vaše společnost vlastní dvě inseminační stanice kanců (Brná u Potštejna, a Kout na Šumavě u Domažlic) s celkovým počtem okolo 120 kanců.  Co v tomto případě obnáší systém biologické bezpečnosti chovu?

Tuto problematiku můžeme rozdělit do několika okruhů. Jednak je to stavební a organizační uspořádání inseminační stanice, jednak pak stanovení pravidel pro pohyb zvířat a osob a třetím důležitým okruhem je pravidelná kontrola zdravotního stavu kanců prostřednictvím zdravotních zkoušek a také vakcinace.

Kromě výše zmíněných zásad pro pohyb osob a vozidel jsou neméně důležitá pravidla pro pohyb zvířat. Kanečci jsou nakupováni pouze z chovů se známým a deklarovaným zdravotním statusem. Na stanici pak mohou být ustájeni pouze kanci po absolvování předchozího nejméně 30denního pobytu ve schválené izolační stáji. Tam jsou podrobeni pravidelnému klinickému sledování a také zdravotním zkouškám. Jejich rozsah je dán jednak vyhláškou č. 380/2003 o veterinárních požadavcích na obchodování se spermatem … v aktuálním znění a také našimi požadavky, které jsou nad rámec této vyhlášky a mají za cíl zajistit co největší bezpečnost inseminační dávky. Před příchodem do izolační stáje musí kanečci ještě u chovatele projít s negativním výsledkem vyšetřením na klasický mor prasat, brucelózu, Aujeszkyho chorobu, PRRS a sípavku. Ihned po návozu do izolace se zvířata testují na PRRS a nejpozději 15 dní před ukončením izolace znovu na PRRS, klasický mor prasat, brucelózu, Aujeszkyho chorobu a leptospirózu. Pro provozovatele ISK jsou pomyslnou noční můrou všechny nebezpečné nákazy, které znamenají likvidaci stanice. V poslední době se po přechodném krátkém uklidnění znovu začal na severovýchod od našich hranic šířit africký mor prasat a to je, podle mého názoru, hodně špatná zpráva.*

Více se dočtete v říjnovém čísle časopisu Náš chov

 

 

 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down