30.10.2017 | 11:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jak dopadlo pěstování plodin nejen pro krmiva v letošním roce?

Spolek pro komodity a krmiva, sekce rostlinné výroby, sekce řízení jakosti rostlinných komodit a krmiv organizoval odborný seminář k rostlinné výrobě. Specialisté na produkci krmiv a pěstování rostlin se sešli 26. října v hotelu Dvořák v Táboře. Přednášelo se o výsledcích sklizně obilovin a olejnin i o jejich kvalitě pro potraviny a krmiva.

Ing. Josef Svoboda, CSc., výkonný ředitel Spolku pro komodity a krmiva (SKK) seminář zahájil a jeho program řídil.  O současné situaci v českém zemědělství přednášel Ing. Zdeněk Kubiska, předseda představenstva SKK. Letošní sklizeň obilovin, odhad té příští a spotřebě pro potravinářské i krmivářské účely ve světě, v Evropě i u nás komentoval Ing. Jiří Kolomazník, vedoucí sekce rostlinné výroby SKK. Ve světě se vyprodukovalo 751 milionů tun pšenice (spotřeba činí 739 milionů tun) a 143 milionu tun ječmene. V Evropské unii (EU-28) se letos sklidilo 298,5 milionu tun obilovin (o 1,5 % více než vloni) na ploše 54,6 milionu hektarů (o 1,2 % méně než vloni) a průměrnými výnosy 5,32 tun z hektaru. Vyhodnocení sklizně řepky roku 2017 a výhled do budoucnosti bylo téma Ing. Martina Volfa ze Svazu pěstitelů a zpracovatelů olejnin. Řekl například, že v ČR bylo letos vyprodukováno 1,15 milionu tun řepky s výnosem 2,9 tun z hektaru (vloni 3,46 tun na hektar).  O současné národní i evropské legislativě a ověřování měřicích přístrojů pro zemědělství hovořila Ing. Milada Racková (Český metrologický institut, oblastní inspektorát Pardubice). Národní metrologický systém je tvořen soustavou právních a technických předpisů. Ing. Racková uvedla zákony a vyhlášky, jimiž se národní metrologie řídí. Pro zemědělství se stanovují měřidla jako obilní zkoušeče, váhy, vlhkoměry, nádrže na mléko, butyrometry, lihoměry, refraktometry a další. Přednášku o výskytu mykotoxinů v obilovinách z letošní sklizně si připravila RNDr. Ivana Polišenská, Ph.D., ze společnosti Agrotest fyto v Kroměříži. Podle ní je obsah mykotoxinů v pšenici a ječmeni nižší než v loňském roce, ale mírně vyšší než v letech 2015 a 2014. Ve srovnání s lety 2010–2013 je kontaminováno méně vzorků, ale obsah mykotoxinů je vyšší. Rizikovou předplodinou je kukuřice a závislost na počasí může být různá pro různé plodiny. Ing. Ladislav Černý, Ph.D., (Česká zemědělská univerzita v  Praze) se zaměřil na aktuální situace stavu porostů na podzim 2017 a na výhled do roku 2018. O společné zemědělské politice a práci agrární komory pro zemědělce v České republice mluvil Ing. Bohumil Belada, viceprezident Agrární komory ČR.  Monitoring jakostních parametrů rostlinných komodit ze sklizně 2017, jako součást výsledků tvořících databázi pro potřeby Spolku pro komodity a krmiva a jako podklad pro obchod, výrobu a hodnocení rizik popsal Ing. Karel Rezek ze sekce řízení jakosti rostlinných komodit a krmiv SKK.

Novinky v portfoliu O. K. SERVIS BioPro, s. r. o., představili Ing. Bohdana Hrbáčková a Mgr. Filip Teper. K nejnovějším produktům patří digitální mikroskopy Tagarno, manuální pevnostroj MultiTest 50, on line vlhkoměry a také NIR vlhkoměr s dalšími funkcemi.*

Podrobněji v časopisu Krmivářství a týdeníku Zemědělec.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down