23.02.2024 | 08:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jak na mastitidu?

V tomto týdnu se na dvou místech České republiky uskutečnily semináře pořádané společnostmi Eurofarm systems a Sano. Jednalo se o třetí modul tzv. Tour 100 000, aneb Jak dosáhnout a udržet vynikající zdraví vemene a vysokou užitkovost.

Prvním řečníkem byl Dr. Norbert Göres ze společnosti Sano. Ve své prezentaci s názvem Se zdravým stádem k chovatelskému i ekonomickému úspěchu se zaměřil na postupy, které chovateli pomohou udržet zdraví stáda na dobré úrovni. Mimo jiné zmínil, že 70 % buněk imunitního systému je lokalizováno v trávicím traktu, tedy výživa má na fungování imunitního systému značný vliv.

Dalším faktem, který Dr. Göres přítomným připomněl, je to, že krávy nemají rády změny. „Bachor a mikroorganismy v něm se na každou změnu adaptují poměrně dlouho, naším cílem je tedy maximálně možný stereotyp – v dobrém slova smyslu,“ sdělil přednášející.

Mastitidy v laktaci

Jako druhý vystoupil prof. Dr. Volker Krömker z University of Copenhagen. Ve své přednášce s názvem Rizikové faktory, příčiny a léčba klinických mastitid v laktaci se věnoval mimo jiné principům antibiotické léčby u zánětů vemene. Podle jeho slov závisí výskyt klinických mastitid především na počtu nových infekcí. Ty se ve větší míře objevují v nekvalitním ustájení s ne příliš dobrou podestýlkou, či v chovech s horší biosekuritou. Jejich výskyt souvisí i s věkem plemenice – s počtem laktací stoupá.

„Důležitá jsou správná chovatelská rozhodnutí, mimo jiné doporučuji špičkovou kvalitu krmiva a rovnoměrný příjem sušiny,“ uvedl řečník.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down