Hodně se mluví o emisích a o tom, jak globálně zvýšit udržitelnost chovu hospodářských zvířat, včetně chovu dojnic. Od amoniaku po uhlík existuje mnoho nápadů a konceptů, jak tyto problémy na mléčných farmách řešit. Nový výzkumný projekt s partnery z celé Evropy si klade za cíl právě to.
Nový výzkumný projekt zahrnující 28 partnerů má za cíl učinit chov hospodářských zvířat udržitelnějším. Projekt s názvem Pathways získal podle Aarhuské univerzity 9 milionů EUR nebo (67 milionů DKK) z rámcového programu EU pro výzkum a inovace Horizont 2020.
Společnou prací budou partneři projektu, místní zemědělci a další zúčastněné strany v 16 místech v celé Evropě. V těchto centrech budou řešeny problémy a výzvy, se kterými se farmy potýkají ve svém úsilí o zvýšení jejich udržitelnosti. Odtud bude vývoj řešení sestavován a sestavován ve formátu pokynů a standardů, které mohou ostatním farmám pomoci začít s přechodem na udržitelný chov.
Metody a pokyny
„V rámci projektu budou zemědělci, výzkumní pracovníci a další odborníci spolupracovat na vývoji metod a pokynů, jak nejlépe rozvíjet evropské zemědělství s hospodářskými zvířaty, aby bylo v budoucnosti výrazně udržitelnější. Pro úspěch projektu je důležité, aby místní farmáři převzali odpovědnost za nové metody, abychom mohli vyvinout společné scénáře, jak se mohou chovy hospodářských zvířat realisticky vyvíjet pozitivním směrem,“ říká profesor Claus Grøn Sørensen z katedry elektrotechniky a počítačového inženýrství, který má na starosti část projektu Aarhuské univerzity.
Dánskými partnery projektu jsou Danish Crown, Arla, Seges a katedra agroekologie a katedra elektrotechniky a počítačového inženýrství na Aarhuské univerzitě. Projekt je koordinován SLU a bude trvat pět let. Projekt má celkem 28 partnerů z 12 zemí.*