09.02.2021 | 04:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jaké inovace nabídne EuroTier 2021 chovu prasat?

Všechno je v roce 2021 s veletrhem EuroTier jinak, kvůli covid-19. Nebude v listopadu, nebude v Německu a nebude v žádných halách výstaviště v Hannoveru. Ročník 2021 proběhne od 9. do 12. února v kybernetickém prostoru a můžete si ho prohlížet pohodlně z křesla. Co tam najdeme například v oblasti chovu prasat?

Automatický systém krmení mlékem

Aco Funki: Baby Care

Protože plodnost prasnic je vysoká, dánská firma Aco Funki, vyrábějící přístroje pro chov prasat, vyvinula automatické krmení mlékem pro distribuci čerstvého mléka selatům. Filozofie je jednoduchá. Když mají selata konstantní přístup k mléku, mívají vyšší hmotnost při odstavu a rychlejší růst po něm, což znamená vyšší přežitelnost selat. Systém míchá sušené mléko s horkou vodou a pak přidá studenou vodu na dosažení optimální teploty nápoje. Společnost také ukáže kaučuková teplé podložky pro prasátka a krmelec – jesle na slámu.

Skupinový kotec pro kojící prasnice

Big Dutchman: Pure Line “Specht system”

Spolu se zákazníkem Renkem Spechtem rozvinula firma představu pobytu prasnic se selaty od třetího dne po narození ve skupinách. Každý kotec byl navržen pro tři prasnice a jejich selata s 16,5m2 pro prasnice 4,5m2 jako oblasti pro selata. Produkt nabízí mnoho prostoru pro zvířata a odpovídá přirozeným životním projevům prasnic chovaných ve skupinách. Sloupy ze dřeva jsou používány jako škrabadla a pomáhají prasnicím jít si vzájemně z cesty.

Nové enkapsulované krmné doplňky

Bewital Agri: Bewi-Fatrix SynerG+

Německá firma, specialista na výrobu krmiv, Bewital Agri představí enkapsulovaný kombinovaný produkt složený z kyseliny laurové, monoglyceridů, mastných kyselin s krátkým řetězcem a příchutí (rostlinné výtažky a silice). Tím, že se spojí účinné látky, bývají gram-pozitivní bakterie, jako jsou Streptococci a Clostridia  poškozeny. Tak může být redukována léčba antibiotiky, zatímco zdraví zvířat, obzvláště selat se zlepší. V in vitro studii se ukázalo, že 0,1 % produktu v krmné dávce dostatečně redukuje růst bakterii Streptococcus suis a Clostridium perfringens o 50 %.

Vylepšené okyselení hnoje a kejdy

Hölscher + Leuschner: Catch-N

Německý výrobce přístrojů a pomůcek pro skot Hölscher + Leuschner vystavuje a vysvětluje kompaktní řešení pro okyselení hnoje. Proces okyselování hnoje byl známý od devadesátých let minulého století. Nápad má udržovat tekutý hnůj v jímkách s pH 5,5. Nová cesta je udržovat faeces obklopené okyseleným hnojem, a tak se předejde mikrobiální degradaci pevných zlomků (snižuje se produkce metanu) a zabrání tvorbě čpavku. Starší vybavení pro okyselování se na nových farmách nahrazují Catch-N systémem.

Jesle, krmítko na seno a slámu

Meier-Brakenberg: Porky’s Rack Flexi

V moderních stájích v chovu prasat se používá jednoduché vybavení. Právě proto jsou nabízené jesle jednoduché a robustní systémy. Německý výrobce vybavení stájí Meier-Brakenberg představí zájemcům Porky's Rack Flexi, krmelec na seno a slámu s nastavitelným dávkování. Možnost měnění velikosti „škvírek“ dovolí jeslím přizpůsobit se různým materiálům. Krmelec může být použit na vojtěškové seno nebo dlouhou pšeničnou slámu. Společnost také představí dva jiné druhy automatů na píci a váhu na prasata.

Kotec pro volné porody

Schauer Agrotronic: WingFree

Na platformě EuroTier 2021 představí rakouský producent Schauer Agrotronic volný porodní kotec a přidá ho ke svému portfoliu. Nově nabídne selatům optimální ochranu, obzvláště v prvních dnech života. Oblast pro pohyb prasnice je snadno nastavitelná tak, že se otevřou postranní křídla klece. Výhody jsou nízké zdi kotce pro dobrý přehled a možnost přesunout volné porody ke krátké nebo dlouhé straně kotce.

Hygienické plastové moduly

Weda: Hy.Board

Obzvláště v časech, když nemoci, jako je africký mor prasat, se rychle šíří, je hygiena důležitější než jindy. Německá společnost Weda proto vyvinula nové kotcové moduly vyrobené z plastu. Ve srovnání s konvenčními panely, jsou jednotlivé prvky hermeticky zapečetěné a nemohou přenést bakterie nebo být zdrojem jiné nákazy. Hy.Boards je modul z PVC, dostupný v různých individuálně adaptovatelných rozměrech. Snadno se sestavují a tak se rychle a dobře čistí.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down