27.01.2022 | 10:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jdou si za svým cílem

Klíčovou disciplínou živočišné výroby společnosti ZEAS Puclice je produkce mléka. Ve snaze o zlepšení ekonomiky chovatelé usilovně investují do kompletní modernizace provozu, kterou před šesti roky odstartovali novostavbou dvou produkčních stájí pro 786 dojnic. Spolu se zavedením změn v managementu řízení stáda a výživy již atakují plánovanou užitkovost osmatřiceti litrů. Podstatné však je, že dosahovaná produkce není vykoupena zhoršením parametrů zdraví ani reprodukce zvířat.

 

Chovatelé společnosti ZEAS Puclice momentálně evidují sedmatřicet litrů na ustájenou krávu. Denně tak dodají do mlékárny Laktalis Klatovy, a. s., více než 33 tisíc litrů mléka, přičemž za loňský to bylo bezmála 11,5 miliónu litrů.

Vzhledem k loňské obhajobě prvního místa v žebříčku nejlepších stájí (v kategorii nad 300 laktací) v produkci tuku a bílkovin, který zveřejňuje Svaz chovatelů holštýnského skotu je na místě konstatovat, že v ZEAS Puclice, a. s., odvádějí dobrou práci.

„Podle výsledků kontroly užitkovosti jsme při 784 uzavřených laktacích vykazovali průměrnou užitkovost na úrovni 13 257 litrů mléka a 947 kg tuku a bílkovin. Pokud jde o užitkovost v běžném kalendářním roce, loni jsme evidovali 35,6 litru na ustájenou a 41,7 litru na dojenou krávu. Je to počítáno z dodávky při 99% tržnosti na průměrný stav 882 dojnic. Dosahovaná užitkovost není nijak krátkodobě „vyšroubovaná“, ale je to dlouhodobě udržitelný stav, který vypovídá o precizní práci celého týmu, zaměstnanců i poradců,“ konstatoval na úvod zootechnik uvedené akciové společnosti Ing. Václav Bláha.

Na výstavbu produkčních stájí mezi obcemi Bukovec a Čečovice, která probíhala ve třech etapách od roku 2014 do poloviny prosince 2016, chovatelé vynaložili 120 miliónů korun. V nainstalované kruhové dojírně se čtyřiceti dojicími stáními o výkonu 200 krav za hodinu se všechny dojnice podojí během čtyř hodin.

Do modernizace provozu živočišné výroby chovatelé investovali i v dalších pěti letech, každoročně částkou okolo dvaceti miliónů korun.    

„Naší klíčovou komoditou je mléko. Protože jeho cena nepokrývá zvýšené náklady na výrobu, nezbývá nám, než investovat abychom navýšili produkci, zlepšili produktivitu a tím vytvořili zisk. Jestliže před pěti, šesti roky byla naším cílem užitkovost na úrovni 37, 38 litrů na ustájenou krávu, dnes posouváme její hranici ke čtyřiceti litrům. Vzhledem k tomu, že poslední dva roky vykazujeme čtyřicet litrů na dojenou krávu víme, že tento ambiciózní cíl je reálný,“ řekl na závěr reportáže Jan Novák, který v akciové společnosti ZEAS Puclice slouží neuvěřitelných osmatřicet let.*

Více se dočtete v březnovém čísle časopisu Náš chov.

 

Ředitel Jan Novák (vpravo) se zootechnikem Václavem Bláhou
Nová stáj pro bezmála osm set dojnic byla zkolaudovaná v polovině prosince v roce 2016
V nainstalované kruhové dojírně se čtyřiceti dojicími stáními o výkonu 200 krav za hodinu se všechny dojnice podojí během čtyř hodin
Přecházení krav přes komunikaci do výběhu chovatelé vyřešili texaským přechodem
I když v kotcích může být osm telat, chovatelé do nich kvůli zajištění pohodlí umísťují poloviční počet zvířat

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down