Je rok 2024 v EU rokem udržitelných krmiv?

V posledních několika letech se udržitelnost skutečně dostala do mainstreamových diskusí v krmivářském průmyslu. Výrobci krmiv učinili významný pokrok směrem k pochopení uhlíkové stopy krmiv prostřednictvím rozšíření iniciativ, jako je databáze GFLI v roce 2023, a FEFAC se domnívá, že přibližně 90 % sóji používané v evropských krmivech pochází z oblastí s nízkým rizikem odlesňování.

Stále je však třeba udělat dostat práce a podle prezidenta FEFAC Pedra Cordera patří mezi hlavní cíle FEFAC pro rok 2024 zpřístupnění špičkových technologií výrobcům krmiv a „Krmivářský sektor přináší na trh nové inovace v neustálém úsilí o zvýšení efektivity zdrojů a zejména efektivity živin pro udržitelnější systémy produkce hospodářských zvířat a akvakultury,“řekl Cordero v rozhovoru pro Feed Strategy. „Mnohé z těchto inovací trh přijímá, často proto, že kupujícímu nabízejí významnou návratnost. Jiné inovace však čelí překážkám na trhu.“

Enzymy a aminokyseliny

Například inovace týkající se enzymů a aminokyselin, které pomohly učinit zdroje krmných bílkovin pěstované v EU, jako je řepkový šrot a slunečnicový šrot, snadněji dostupnými pro krmení monogastrů, se těší poměrně rychlému přijetí díky ekonomickým výhodám, které s sebou nesou, jak řekl Cordero.

Co antibiotika?

Ale další inovace, včetně těch, které se týkají biologické bezpečnosti, snížení používání antibiotik, snížení střevních emisí a lepších životních podmínek zvířat, se podle něj obtížně uvádějí na trh, a to z nemalé části proto, že výhody těchto technologií nejsou snadno komunikovatelné v celém dodavatelském řetězci.

„Toto poselství musí být předáno, aby přesvědčilo úřady a partnery řetězců investovat do těchto technik, protože zemědělci sami si nemohou dovolit do nich investovat, pokud se jim to nevrátí,“ řekl Cordero.

Vedlejší produkty a bioplyn

Zatímco FEFAC by uvítala, kdyby se v krmivech pro zvířata více využívaly vedlejší produkty, aby se snížily emise a zlepšila odolnost průmyslu vůči otřesům v dodavatelském řetězci, výrobci krmiv v EU uvádějí, že tyto složky jsou stále více využívány výrobci bioplynu, jak uvedl Cordero. „Jsme proto znepokojeni nezamýšlenými důsledky tvorby politik EU, kdy by politický cíl energetické autonomie EU mohl podkopat potravinovou soběstačnost EU a oběhovost výroby krmiv a potravin,“řekl Cordero.

Vzhledem k tomu, že příští volby do Evropského parlamentu se mají konat v červnu 2024, Cordero říká, že FEFAC „chce v této souvislosti prosadit téma oběhového krmiva a zároveň vyvolat diskusi o zkoumání možností posouzení vhodnosti rámce FEFAC zákona, který by umožnil, aby inovativní složky krmiv hrály roli při zvyšování udržitelnosti tohoto odvětví“.*

Feed Strategy

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down