22.07.2022 | 04:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jedenáct inovací na SPACE 2022, které si nesmíte nechat ujít

Mnozí chovatelé a odborníci z mlékárenského sektoru se letos opět vypraví do francouzského Rennes, kde se v polovině září (13.–15. září) uskuteční SPACE 2022. Bude představeno mnoho inovací a ty, které se týkají chovu dojnic, byste si neměli nechat ujít!

Všechny uvedené produkty získaly v soutěži jednu hvězdičku (označení inovací SPACE), pouze firma Ceva Sante Animale získala hvězdičky dvě.

Pro selektivní anthelmintický přístup

Ceva Sante Animale: Automatizovaný proces TRI

V souvislosti s lepším využíváním paraziticidů umožňuje automatizovaná technika TRI (Individualized Reasoned Technique) generovat z údajů o užitkovosti dojnic seznam těch, které mají přednost při odčervení. Je určena pro tandem veterinární lékař-chovatel a slouží jako základ pro selektivní odčervování. Tato služba umožňuje zlepšit návratnost investic zacílením na ohrožená zvířata, zpomalit vývoj odolnosti červů vůči paraziticidům a snížit dopad na životní prostředí

 Sledování stád pomocí umělé inteligence

SAS AIHERD: AIHERD

AIHERD je řešení pro monitorování stád nové generace. Už žádné senzory na zvířatech – díky kombinaci počítačově asistovaného vidění a umělé inteligence monitoruje stádo pro farmáře a upozorňuje je na konkrétní události. Sada kamer umožňuje identifikaci a sledování zvířat 24 hodin denně, sedm dní v týdnu, zatímco umělá inteligence analyzuje všechny informace (identitu, držení těla, chování, dobu atd.) v reálném čase, aby identifikovala hlavní události v životě stáda. Pak upozorní farmáře. Farmář dostává informace velmi brzy, s možností je kontrolovat pomocí video ukázek a mít tak kontrolu nad rozhodovacím procesem. Má pak jistotu, že mu v životě jeho zvířat neunikne žádná událost. Tato metoda zlepšuje pohodu zvířat, pracovní komfort farmářů a konečně i ekonomiku farem.

 Nová generace ušních známek

Allflex De Msd Sante Animale: Ear Tag Flex V2

Monitorovací ušní štítek Flex V2, je pokročilá známka masný hovězí a mléčný skot. Shromažďuje a monitoruje kritická data, aby poskytoval včasné informace o reprodukci, zdraví a výživě. Výjimečně lehké ušní štítky Flex V2 s hmotností pouhých 25 g zachovají pohodlí krav a poskytují dlouhodobé využití a vysokou návratnost investice. Nový multifunkční LED indikátor umožňuje komukoli rychle a snadno najít konkrétní zvířata vyžadující různé druhy pozornosti. Aktivaci LED lze předdefinovat buď podle zvířete, nebo zprávou (zdraví a/nebo říje). Díky prodloužené životnosti baterie až na pět let snižuje Flex V2 počet potřebných monitorovacích štítků v průběhu celého života každého zvířete, šetří čas a náklady a zároveň minimalizuje nepohodlí krav. Kromě toho mohou být štítky odstraněny z jednoho zvířete a připojeny k jinému, čímž se maximalizuje využití po celou dobu životnosti štítku.

Enkapsulovaná kombinace metioninu a lysinu

Bewital Agri GMBH & Co. KG: Bewi-Fatrix LM 101

Vysokoprodukčním dojnicím často chybí aminokyseliny metionin a lysin. Ty jsou dodávány prostřednictvím mikrobiálního proteinu a proteinu nedegradovatelného v bachoru z krmiv, ale ne v dostatečném množství k pokrytí potřeby. Zvýšení použití proteinového nosiče může snížit nedostatek, ale to je neefektivní. BEWI-FATRIX LM 101 je dále vyvinutý produkt pro snadné přidání obou aminokyselin ve tvaru chráněném v bachoru, aby nejen umožnil přísun obou aminokyselin, ale také zajistil optimální přísun aminokyselin se sníženým použitím proteinového nosiče. To zlepšuje efektivitu produkce mléka. Krmení obou aminokyselin v optimálních dávkách ve tvaru chráněném před bachorem je důležité, aby nebyly degradovány v bachoru, aby bylo umožněno metabolické využití. Díky tomu lze zlepšit účinnost dusíku a dojivost, krmením pouze jedním produktem.

 Nové možnosti míchání krmiva

Desvoys: Wear Plate & Magnet

Francouzská společnost Desvoys představuje dvě nová vylepšení svých desek míchačů krmiva. První si klade za cíl zpevnit dno přišroubováním desky Hardox, otěruvzdorné oceli proti tření o krmivo. Již není nutné ho měnit nebo volat poprodejní servis. Uživatel si může objednat díly a jednoduše vyměnit plech vyjmutím šroubů. Druhá inovace je založena na jiném šroubu. Dva nebo čtyři magnety, podle modelu, jsou namontovány na konci šroubu s lopatkami, aby přitahovaly nežádoucí kovové prvky v krmivu. Tím se omezují veterinární náklady.

 Rychlý test březosti pro krávy

IDEXX: Alertys test

Alertys On Farm je první produkt rychlého testu březosti, který mohou farmáři přímo řídit z jednoduchého vzorku krve. Alertys On Farm je založen na detekci skupiny PAG (Pregnancy Associated Glycoproteins), což jsou březí specifické markery u přežvýkavců. Test lze použít od 28. dne po inseminaci a po celou dobu březosti. Alertys On Farm umožňuje farmářům potvrdit březost své krávy během 10 až 20 minut na farmě. Test lze provést na séru nebo celé krvi (pomocí zkumavky s uzávěrem EDTA). Čtení výsledků je vizuální a nevyžaduje zvláštní materiály. Různé terénní pokusy u dojnic (studie Idexx) nebo krav bez tržní produkce mléka (Univerzita v Jižní Dakotě) prokázaly spolehlivost Alertys On Farm ve srovnání s echografií a vysokou citlivost 99 %. Několik polních pokusů provedených ve Francii získalo dobrou zpětnou vazbu od farmářů, pokud jde o snadnost použití a spolehlivost.

Odbouratelná páska na paznehty

Intracare: Intra Eco Tape

Na celém světě je ročně použito 15 milionů syntetických pásek na paznehty u kulhajících krav paznehtáři, chovateli a veterináři. Těchto 15 milionů plastových pásek (obvykle 4,5 metru a šířce 10 cm – přibližně 7 km2 mikroplastů), končí v životním prostředí v kontejneru na odpad, hnojišti nebo na poli. Intracare strávil 2,5 roku výzkumem biologicky odbouratelné pásky (Intra Eco Tape) vyrobené z přírodní tkaniny. Tato zbrusu nová biologicky odbouratelná páska si zachovala své pozitivní vlastnosti, jako je dobrá roztažitelnost, snadno se trhá a dokonale přilne. Navíc páska nabízí výhody oproti syntetické, slouží jako obvaz a obklad v jednom. Navíc propustnost kyslíku nového tejpu může podporovat regeneraci pokožky. Skutečnost, že se nová páska nezařezává do kůže, nedá se příliš pevně zavázat a obvykle do dvou dnů odpadne, jsou silné hodnoty pro pohodu zvířat. Hlavní výhodou pásky Intra Eco Tape je její šetrnost k životnímu prostředí díky silné redukci mikroplastů.

 Rádiem ovládaná vrata

Lenormand Constructeur: Bétadist

Při přepravě živých zvířat je otevírání a zavírání dvířek pro hospodářská zvířata náchylné k nehodám (riziko strkání nebo zachycení dveřmi). Použití rádiem ovládaného otevírání umožňuje uživateli velkou volnost pohybu. Vrata jsou ovládána synchronizovaným hydraulickým válcem poháněným hydraulickou jednotkou poháněnou dvanácti voltovým motorem připojeným k baterii traktoru, aby bylo možné provádět práci se zastaveným motorem traktoru. Hydraulický bezpečnostní systém omezuje sílu zavírání dveří a chrání zvířata a uživatele. Zařízení je také vybaveno pojistkou, aby se zabránilo náhodnému opětovnému otevření dveří při tlačení zvířaty. Bezpečnostní zařízení udržuje dveře zavřené, což je důležité zejména pro silniční přepravu.

 Řešení pro snížení produkce metanu

Provimi Cargill: Silvair

Silvair snižuje produkci střevního metanu o 10 % při doporučené dávce na farmě při zachování užitkovosti mléka. Toto nutriční řešení obsahuje patentovanou technologii založenou na více než 10 letech výzkumu a 26 vědeckých publikacích v recenzovaných časopisech, přičemž některé testy byly provedeny ve Francii. Snižuje tak produkci metanu, což má za následek snížení přibližně o 1 kg ekvivalentu CO2 na krávu a den. Kromě tohoto přínosu pro životní prostředí je zdrojem dietních bílkovin a rozpustného vápníku, což mu dává technický a ekonomický význam. Silvair je již povolen v krmivech pro zvířata podle předpisů EU. Je také uznáván pro svůj účinek na snižování metanu

 Silážní plachta z recyklovaného plastu

Trioworld: Trio2

Plachta TriO2 je silážní folie vyrobená z minimálně 40 % spotřebitelsky recyklovaného plastu (PCR) s vysokými technickými vlastnostmi a bez nerecyklovatelných přísad. Jeho úlohou je udržovat v sile nepřítomnost kyslíku pro uchování píce a omezení ztrát.

Jeho použití ve spojení se správnými postupy sklizně a skladování zajišťuje optimální konzervaci siláže. Jeho tloušťka 115 mikronů a i vysoká rezistence umožňuje snadnou instalaci na silo. Navíc díky upravenému složení se zlepšily vlastnosti jako bariéry proti kyslíku ve srovnání s jinými standardními fóliemi (propustnost kyslíku <180 cm3/m2/24 h), což vede k maximálnímu omezení konzervačních ztrát. Inovace tohoto produktu spočívá v dosažení těchto vysoce kvalitních vlastností začleněním minimálně 40 % PCR do receptury. To je možné díky odborným znalostem v oblasti extruze, ale také recyklace získaných od roku 1985 v závodě v Ombrée d’Anjou.

 Snadná a spolehlivá dezinfekce teletníků

Urban Gmbh & Co. Kg: Ecoprotector Uv-C

EcoProtector UV-C je zadní nástavec pro Urban MilkShuttle určený k dezinfekci prostředí stáje pomocí UV-C záření. Hlavním prvkem je UV-C ozařovací jednotka, vybavená čtyřmi výkonnými UV-C trubicemi, které jsou napájeny palubním elektrickým systémem milktaxi MilkShuttle.Při horizontální montáži může jednotka účinně dezinfikovat podlahové plochy tím, že je přejede. Nezávislý institut potvrdil, že i jediný průchod snížil mikrobiologickou kontaminaci o 99 %. Použití EcoProtector UV-C není omezeno na dezinfekci podlahových povrchů. Při vertikální montáži lze zařízení použít také k dezinfekci vnitřku teletníků. EcoProtector UV-C je umístěn u otvoru a aplikace UV-C záření účinně dezinfikuje vnitřek boudy.

Zdroj: Dairy Global

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down