Ptačí chřipka (AI ) se nadále šíří v EU i mimo ni, což způsobuje vysokou úmrtnost volně žijících ptáků, přelévání na volně žijící a domácí savce a ohniska v zemědělských podnicích. Vědecká zpráva Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA) a Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) hodnotí rizikové faktory charakteru chřipky a souvisejících zmírňujících opatření.
Odborníci zjistili určité druhy kožešinových zvířat chovaných na farmách (např. norků nebo lišek), jsou vysoce náchylná k virům chřipky a mohou být hnacích silou jejího šíření.
Hnací síly virové evoluce
Ačkoli přenos ze savců na savce nebyl dosud potvrzen, volně žijící savci by mohli fungovat jako hostitelé mezi volně žijícími ptáky, domácími zvířaty a lidmi. Domácí zvířata, jako jsou kočky, žijící v domácnostech a s přístupem ven, mohou být také potenciálním nositelem přenosu. Chov v oblastech bohatých na vodní ptactvo s venkovním chovem a/nebo špatnou biologickou bezpečností může usnadnit zavlečení viru do zemědělských podniků a jeho další šíření. Extrémní povětrnostní jevy a změna klimatu hrají další roli, protože mohou ovlivnit ekologii a demografii volně žijících ptáků, a tím i způsob, jakým se nemoc vyvíjí v průběhu času.
Snížení rizika
Orgány z různých oblastí by měly spolupracovat s ohledem na jedno zdraví, aby omezily vystavení savců, včetně lidí, virům AI. Měl by být posílen dohled nad zvířaty a lidmi spolu s genomickou analýzou a sdílením údajů o sekvencích. V zemědělských podnicích by měla být posílena biologická bezpečnost, aby se zabránilo tomu, že se zvířata dostanou do kontaktu s infekcí a budou ji šířit.
Další kroky
Do konce roku zveřejní EFSA a ECDC vědecký názor na to, jak by se mohla vyvíjet pandemie chřipky, s pokyny pro snížení rizika pro lidské zdraví. Ptačí chřipka nadále převládají mezi populacemi volně žijících ptáků v Evropské unii a Evropském hospodářském prostoru (EU/EHP), což vede k závažným onemocněním a úmrtím ptáků. Přenos mezi ptačími a savčími druhy byl pozorován, zejména na kožešinových farmách, kde byla hlášena ohniska nákazy. I když je přenos z infikovaných ptáků na člověka vzácný, od roku 2020 se vyskytly případy expozice těmto virům, aniž by byly v EU/EHP hlášeny jakékoli symptomatické infekce. Tyto viry se však nadále vyvíjejí a s migrací volně žijících ptáků by mohly být vzniknout mutace virů pro přenos na savce. Pokud viry ptačí chřipky A(H5N1) získají schopnost účinně se šířit mezi lidmi, mohlo by dojít k rozsáhlému přenosu v důsledku nedostatečné imunitní obrany proti virům H5 u lidí. Vznik AIV schopné infikovat savce, včetně člověka, může být usnadněn různými faktory. Některé vnitřní faktory souvisejí s vlastnostmi viru nebo náchylností hostitele. Mezi vnější faktory patří ekologie hostitelských druhů, jako jsou volně žijící živočichové, lidské činnosti, jako jsou zemědělské postupy a klimatické a environmentální faktory. Opatření One Health ke zmírnění rizika přenosu AIV na savce a člověka se zaměřují na omezení expozice a prevenci šíření. Pro účinné snížení rizika je zdůrazněno pečlivé plánování chovu drůbeže a kožešinových zvířat, zejména v oblastech s vysokou hustotou vodního ptactva.
Ptačí chřipka
Ptačí chřipka je vysoce nakažlivé virové onemocnění, které se vyskytuje především u drůbeže a volně žijících vodních ptáků. Je buď vysoce patogenní (HPAI/LPAI), v závislosti na molekulárních charakteristikách příslušného viru a jeho schopnosti způsobit onemocnění a úhyn u kuřat. Drůbež infikovaná viry LPAI může vykazovat mírné příznaky onemocnění nebo vůbec žádné. Infekce způsobené HPAI jsou závažnější a mohou dokonce způsobit smrt. HPAI i LPAI se mohou snadno a rychle šířit hejny drůbeže. Proto je nezbytné zavést v zemědělských podnicích přísná opatření biologické bezpečnosti. V roce 2021/2022 byla epidemie HPAI dosud největší zaznamenanou epidemií v EU, pokud jde o počet ohnisek nákazy u drůbeže, zeměpisné rozšíření a počet uhynulých volně žijících ptáků. V posledních letech se rozšířil výskyt volně žijících ptáků a savců. Rozšířila se také detekce virů HPAI, které vykazují genetické markery přenosu u savců. Příležitostně došlo k přenosu ze zvířete na člověka, i když navzájem mezi lidmi nebyly hlášeny žádné přenosy.
Přenos na člověka
Ptačí chřipka se může přenášet ze zvířat na člověka především dvěma způsoby: Přímo z ptáků nebo z kontaminovaného prostředí prostřednictvím mezihostitele, jako je prase. Lidé, kteří jsou vystaveni potenciálně infikovaným ptákům, jako jsou pracovníci při odstřelu, nebo ti, kteří jsou v úzkém kontaktu s potenciálně infikovanými savci (např. liškami nebo jinými volně žijícími živočichy, musí být odpovídajícím způsobem chráněni a aktivně sledováni. Neexistují žádné důkazy o tom, že by se ptačí chřipka mohla přenést na člověka konzumací kontaminovaných drůbežích produktů. Bezpečná manipulace se syrovým masem a jinými surovinami, důkladné vaření a dobrá hygiena kuchyně mohou zabránit rizikům, která kontaminované potraviny představují, nebo je snížit.
Nejnovější výsledky
V dubnu 2024 vydaly EFSA a ECDC zprávu, ve které se zabývají pandemií ptačí chřipky, která je v současné době vyskytuje po celém světě. Zpráva se zaměřuje na události, jako je reassorting, mutace a adaptace virů ptačí chřipky na savce, včetně člověka. Zdraví zvířat je základním prvkem bezpečnosti a zabezpečení potravin a zůstává ústředním prvkem strategie Evropské unie "od zemědělce ke spotřebiteli". Zlepšení zdraví zvířat v zemědělském podniku zvyšuje bezpečnost i kvalitu potravin a zvyšuje udržitelnost systémů produkce potravin živočišného původu. Zdraví zvířat úzce souvisí se zdravím a dobrými životními podmínkami lidí. Některé patogeny mohou infikovat lidskou i zvířecí populaci nebo se mohou přenášet ze zvířat na člověka, a to buď přímo, nebo prostřednictvím vektorů. Přístup „jedno zdraví“ je proto nezbytný pro účinnou prevenci a kontrolu těchto nemocí u zvířat i lidí.
Ochrana zdraví
Ochrana zdraví zvířat a prevence nákaz zvířat slouží k ochraně veřejného zdraví, živočišné výroby, potravinového zabezpečení a dodávek potravin, venkovských ekonomik a životního prostředí. Vysoce patogenní virus ptačí chřipky (HPAI) nadále cirkuluje mezi vodními ptáky v Evropě s vysokou úmrtností, zatímco celková situace u drůbeže se zmírnila. Podle nejnovější zprávy EFSA-ECDC-EURL probíhá epidemiologické vyšetřování ohniska nákazy u koček v Polsku. Riziko pro širokou veřejnost zůstává nízké.
Postvakcinační dohled pro bezpečný pohyb ptáků
Postvakcinační dozor má zásadní význam pro rychlé odhalení ohnisek ptačí chřipky a prokázání nákazy, což umožňuje bezpečný pohyb ptáků. To je klíčový výsledek nového vědeckého stanoviska úřadu EFSA (Evropský úřad pro bezpečnost potravin), které rovněž posuzuje možnosti zmírnění rizik po nouzovém a preventivním očkování.
Přehled o vakcinaci
Úřad EFSA byl požádán, aby poskytl komplexní přehled o možnostech účinného dozoru a opatřeních ke snížení rizika v souvislosti s ptačí chřipkou. Vědci posoudili, zda by dostupné strategie dozoru mohly prokázat výskyt nákazy, a tím umožnit bezpečný pohyb drůbeže a souvisejících produktů. Odborníci se konkrétně zaměřili na strategie dozoru pro scénáře nouzového a preventivního očkování a stanovili kategorie drůbeže (nosnice, kuřata, krůty nebo kachny), počet zvířat, která mají být vyšetřena, diagnostická metoda a doba odběru vzorků. V případě nouzové vakcinace proti vysoce patogenní influenze ptáků (HPAI) dospěli vědci k závěru, že systémy dozoru pro včasnou detekci nových ohnisek by měly brát v úvahu typ drůbeže a velikost hejna. Je-li vakcinace preventivní, doporučuje se k prokázání nepřítomnosti nákazy provádět každý měsíc virologické vyšetření až patnácti uhynulých ptáků, aby se zabezpečilo přemísťování drůbeže a souvisejících produktů. Očkovaná i neočkovaná hejna by také měla být podrobena pasivnímu dohledu.
Důležitost vakcinace
Odborníci z referenční laboratoře EU a úřadu EFSA úzce spolupracovali při doporučení nejvhodnějších diagnostických testů podle typu očkovací látky, při strategii očkování (tj. nouzové nebo preventivní) a rozsahu dozoru. „Očkování je důležitým nástrojem v boji proti ptačí chřipce a doporučuje se jako součást integrovaného přístupu ke kontrole nákaz. Ale je třeba navázat na systém strategického dozoru a zavést opatření ke snížení rizika přenosu viru,“ řekl Frank Verdonck, vedoucí oddělení EFSA pro biologická rizika a zdraví a dobré životní podmínky zvířat. „Udržování vysoké úrovně biologické bezpečnosti zůstává zásadní, a to i v případě, že se používá vakcinace. Zvyšování informovanosti mezi majiteli farem a odborníky z praxe může pomoci zajistit, aby jakékoli změny v produkci drůbeže nebo zvýšená úmrtnost byly okamžitě hlášeny a bylo na ně reagováno,“ pokračoval. V předchozím stanovisku, zveřejněném v říjnu 2023, poskytl úřad EFSA vědecké doporučení týkající se dostupných očkovacích látek HPAI pro drůbež a vhodných vakcinačních programů.*
Ag Press