Jehňata narozená po půl století starém spermatu

Beraní spermie zmrazené po dobu 50 let byly úspěšně použity k inseminaci 34 merinových bahnic. Australští vědci rozmrazili sperma skladované v laboratoři v Sydney od roku 1968. Výsledná porodnost byla stejná jako při použití inseminačních dávek zmrazených po dobu pouhého jednoho roku.

To dokazuje jasnou životaschopnost dlouhodobě zmrazeného spermatu. Výsledky ukazují, že plodnost je zachována i po padesátiletém skladování v tekutém dusíku, “uvedl docent Simon de Graaf z institutu zemědělství a životního prostředí na University of Sydney. „Jehňata vykazují vrásnění  kůže, které bylo pro merino v polovině minulého století běžné. Je to vlastnost, která byla původně vybrána, aby maximalizovala povrch kůže a výnosy vlny. Tento typ merina od té doby z velké části skončil, protože záhyby vedly k potížím se stříháním a zvýšenému riziku problémů s mouchami, “řekl profesor de Graaf. Jeho kolegyně z tohoto projektu, Dr. Jessica Rickardová, říká: „Věříme, že je to nejstarší životaschopné uložené sperma jakéhokoliv druhu na světě a určitě nejstarší spermie, která se používá k produkci potomků. Genetické aspekty těchto dosud nepublikovaných nálezů byly nejzajímavější. „Můžeme se podívat na genetický pokrok, který udělal vlnařský průmysl za posledních 50 let v selekci.

Dokonce o něco vyšší zabřezávání

Dr Rickardová z University of Sydney zjišťovala, zda byla zmražená sperma životaschopná a vhodná pro umělou inseminaci. To znamenalo rozmrazení spermatu, které je skladováno jako malé pelety v tekutém dusíku při –196 °C. Spolu s kolegy provedla testy na kvalitu spermií in vitro, aby určila pohyblivost, rychlost, životaschopnost a integritu DNA padesátiletých spermií. „Na výsledku je úžasné, že jsme nezjistili žádný rozdíl mezi spermiemi zmrazenými po dobu 50 let a spermiemi zmrazenými po dobu jednoho roku,“ řekla Dr. Rickardová. Z celkem 56 oplodněných bahnic zabřezlo úspěšně 34 bahnic. To se dá srovnat s výsledky nedávno zmraženými spermiemi 19 beranů používaných k inseminaci 1048 bahnic, z nichž 618 úspěšně zabřezlo. Znamená to zabřezávání 61 % u padesátiletého spermatu proti 59 % po nedávno zmrazených spermiích.

Původní vzorky spermatu byly odebrány a darovány v šedesátých letech majiteli beranů, rodinou Walkerů. Vzorky zmrazené v roce 1968 dr. Stevenem Salamonem pocházely od čtyř beranů, včetně toho jménem Sir Freddie, narozeného v roce 1963 na tehdejším statku rodiny v Ledgworth.*

Zdroj: www.dairyglobal.net, březen 2019

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down