04.06.2019 | 02:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kam kráčí české zemědělství

Jak je známo, loňský rok byl pro naše zemědělce složitý z důsledku dlouhodobého sucha v převážné části naší země. Přes všechny tyto útrapy však celková sklizeň však nedopadla katastrofálně. Po třech předešlých výjimečných letech to byla sklizeň pouze průměrná.

V určitých chvílích se diskutovalo, že nízká sklizeň nepokryje potřeby pro potravináře ani pro krmné účely. I okolní státy hlásily dramatické poklesy sklizně. Skutečností je, že do konce měsíce února letošního roku bylo vyvezeno již 1 632 tis. tun obilovin a vývozy ještě pokračují. Z toho vyplývá, že pro naši domácí potřebu již stačí pod 5 mil. tun obilovin.

Spotřebitelské návyky našich spotřebitelů se po dlouhá léta moc neliší. Jsme všichni naučeni na konzumaci masa, kde je porovnání se spotřebiteli v celé EU. Ke změně v průběhu několika let došlo pouze u spotřeby drůbežího masa, kdy došlo k navýšení spotřeby na úkor hovězího.

Vysoká spotřeba potravin z dovozu

Jak bylo výše uvedeno, český spotřebitel dlouhodobě drží spotřebu živočišných i rostlinných potravin na vysoké úrovni. Bohužel dlouhodobým vývojem v našem zemědělství, především po vstupu do EU každoročně docházelo k prudkému poklesu všech hospodářských zvířat. Tím nastal pokles domácí produkce a téměř konstantní spotřeba nebyla kryta domácí produkcí. Jak je na snímcích uvedeno deficit mezi spotřebou a domácí výrobou se plně kompenzuje dovozem. V jaké kvalitě jsou tyto dovozy, šlo sledovat před několika dny ve sdělovacích prostředcích.

Ing. Zdeněk Kubiska

předseda představenstva Spolku pro komodity a krmiva

a generální ředitel společnosti ZZN Pelhřimov, a. s.

Více v Krmivářství 3/2019

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down