17.11.2023 | 12:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kampaň proti šíření afrického moru prasat

Státní veterinární správa pokračuje v informační kampani proti šíření afrického moru prasat, která je v další fázi zacílena zejména na myslivce a chovatele, ale i na ostatní veřejnost. K tomu účelu připravené tiskoviny zahrnující brožuru pro myslivce, informační plakát a samolepky, mají zvýšit informovanost cílových subjektů o africkém moru prasat a tím snížit riziko šíření nákazy z Libereckého kraje do dalších regionů České republiky.

Na kampani Státní veterinární správa spolupracuje s Ministerstvem zemědělství, veterinární službou Ministerstva obrany, Českomoravskou mysliveckou jednotou i Svazem chovatelů prasat, z. s.

Brožura pro lovce a uživatele honitby

V brožuře pro lovce a uživatele honitby, která je k dispozici na webových stránkách SVS, se v jednotlivých krocích popisuje postup při lovu prasat divokých v uzavřených pásmech, která jsou v současné době vymezena v částech Libereckého a Středočeského kraje. Kromě doporučených postupů a řešení publikace přináší také informace o obecných pravidlech a povinnostech lovců souvisejících s africkým morem prasat a varuje před možnými riziky spojenými s nákazou.

Plakáty informující o šíření AMP potravinami

Další součástí informační kampaně je plakát, který upozorňuje na rizika šíření afrického moru prasat. Na 150 těchto informačních plakátů se sdělením v pěti jazycích nalepí veterinární inspektoři na vybraná místa do konce listopadu letošního roku po celém území České republiky.  Samolepicí plakáty, které upozorňují na rizika šíření afrického moru prasat potravinami za přispění člověka, se objeví především na odpočívadlech hlavních silničních tahů, na hraničních přechodech i na mezinárodních letištích.

Samolepicí plakáty, které upozorňují na rizika šíření afrického moru prasat potravinami
Samolepicí plakáty, které upozorňují na rizika šíření afrického moru prasat potravinami

Samolepky

Státní veterinární správa ve spolupráci s Evropským úřadem pro bezpečnost potravin vytvořila čtyři varianty samolepek s nápisem „Zastavme africký mor prasat“, v celkovém nákladu čtyř tisíc kusů. Samolepky se dvěma variantami pro lovce a zbývajícími dvěma pro chovatele obsahují krátká sdělení, která srozumitelnou formou vysvětlují, jaká opatření jsou účinná v boji s uvedenou nebezpečnou nákazou. Náklady na výrobu a distribuci zmíněných informačních materiálů, které jsou částečně kofinancované Evropskou komisí, se pohybují v řádu desítek tisíc Kč. Informační letáky a samolepky jsou v elektronické formě k dispozici na webu SVS.

Nákazová situace ohledně AMP v ČR

Africký mor prasat se na našem území potvrdil opětovně téměř pěti letech v prosinci 2022 na Frýdlantsku. Od té doby Státní veterinární správa aktuálně eviduje 56 pozitivních případů afrického moru prasat v populaci divočáků v Libereckém kraji. Z celkového počtu 55 případů na Frýdlantsku byl africký mor prasat potvrzen u 45 uhynulých a 10 ulovených prasat divokých. Zbývající ohnisko je na Českolipsku, kde byla nákaza potvrzena u uloveného jedince. V oblasti platí mimořádná veterinární opatření s cílem zabránit šíření nákazy. V jejich rámci jsou všechna nalezená a ulovená divoká prasata vyšetřována na africký mor prasat a za lov divočáků se myslivcům vyplácí zástřelné.*

V rámci mimořádných veterinárních opatření jsou všechna nalezená uhynulá a ulovená prasata divoká vyšetřena na AMP
V rámci mimořádných veterinárních opatření jsou všechna nalezená uhynulá a ulovená prasata divoká vyšetřena na AMP

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down