Kombinace doplňků snižujících produkci metanu

Podle nové studie kanadského Výzkumného a vývojového centra Lethbridge by přidání více než jedné přísady do krmiv skotu mohlo být vítěznou strategií pro snížení emisí z produkce skotu. Výsledky se však mohou lišit v závislosti na přesné kombinaci použitých složek.

Ve studii krmili skot kombinaci řepkového oleje a 3-nitrooxypropanolu (3-NOP) a výsledkem byla o 51 % nižší emise metanu ve srovnání s 24 % snížením skotu krmeného 5 % řepkového oleje a 28 % u skotu, který dostával pouze 3-NOP. Výsledky podle Karen Beaucheminové Z Lethbridge Research and Development Center naznačují, že složky krmiv snižující metan lze kombinovat, aby se dosáhlo aditivního snížení emisí – s několika možnými výhradami.

Jejich studie, publikovaná v březnovém čísle Journal of Snímal Science, hodnotila pouze kombinaci řepkového oleje a 3-NOP, takže není jisté, zda by jiné kombinace měly podobné účinky, jak uvedla Beaucheminová. Uvedla však, že jsou možné jiné kombinace, pokud mají vybrané přísady různé typy účinku v bachoru.

Metan je produkován v bachoru skupinou mikrobů, které jsou tam přirozeně přítomny. 3-NOP, syntetická chemická sloučenina, působí jako inhibitor metanu tím, že narušuje schopnost těchto mikrobů vytvářet metan. Na druhou stranu, řepkový olej, stejně jako mnoho jiných lipidů, je toxický pro určité bakterie produkující metan a prvoky. Takže se snižuje počet mikrobů produkujících metan v bachoru.

Když se současně používají 3-NOP a řepkový olej, zdá se, že každý doplněk může pracovat svým vlastním způsobem, aniž by se vzájemně rušily. Řepkový olej eliminuje některé mikroby produkující metan, zatímco 3-NOP zabraňuje těm, které zůstávají, produkovat tolik metanu. To potenciálně umožňuje výrobcům kombinovat složky a dosáhnout snížení emisí nad rámec toho, co je možné, s jedinou složkou.

Ačkoli je třeba více testů k ověření jiných kombinací, řekla Beaucheminová, že si nemyslí, že aditivní účinek bude omezen pouze na řepkový olej a 3-NOP. Například asparagopsis červených mořských řas funguje podobným způsobem jako 3-NOP, tedy blokuje schopnost mikrobů produkovat metan. Kombinace asparagopsis s 3-NOP nemusí vést ke zvýšenému snížení emisí, protože fungují podobným způsobem. Ale kombinace asparagopsis s řepkovým olejemby mohla být zajímavým experimentem.

V současné době producenti nebudou schopni replikovat experimentální stravu s 3-NOP a řepkovým olejem, protože 3-NOP ještě není schválen pro použití v komerčních krmných dávkách.

Beaucheminová varovala také před přidáním velmi vysokých hladin řepkového oleje do krmiv pro skot. I když zvýšení podílu lipidů je účinným způsobem, jak snížit emise metanu, snižuje také účinnost krmiv. ¨

Zdroj: Feed Strategy

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down