30.06.2016 | 09:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Krize na trhu s mlékem se i nadále prohlubuje

Výkupní cena mléka se aktuálně pohybuje mezi šesti a sedmi korunami za litr. Podle odhadů však směřuje k propastným šesti korunám, a chovatelé tak za více než 20 měsíců trvalého poklesu cen přišli o více než 9 miliard korun. Krize má ale mnohem širší dopady. S uvažovanou redukcí stavů dojeného skotu úzce souvisí také propouštění zaměstnanců. Jen v prvovýrobě je tak akutně ohroženo více než deset tisíc pracovních míst.

V navazujícím zpracovatelském průmyslu by toto číslo mohlo být velmi podobné. V případě rušení chovů a propouštění lidí tak státu hrozí také výrazný sociální problém.

Tato kritická situace vedla k tomu, že Agrární komora svolala na 16. května 2016 jednání zástupců chovatelů, odbytových družstev, výrobců krmiv a mlékárenského průmyslu s ministrem zemědělství k řešení stále více tíživé situace v produkci, zpracování a odbytu mléka. Cílem setkání bylo navrhnout a projednat opatření k systémovému řešení mléčné krize tak, aby chov dojeného skotu a zpracování mléka v České republice současnou situaci dokázaly v nerovných podmínkách jednotného trhu vůbec ustát a přežít. Již dávno totiž nejde o soutěž na jednotném trhu Evropské unie, ale o nerovný boj o místní trhy a spotřebitele, v němž bohužel rozpočty ekonomicky slabších zemí střední a východní Evropy prohrávají.*

 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down