Krmení postpartálních krav

Management krmení krav s vysokou produkcí je rozhodující pro úspěšné zahájení i průběh laktace, pro udržení zdraví bachoru a obsahu vápníku v krvi a pro zajištění reprodukční efektivnosti během poporodního období. Správné složení krmné dávky splňuje nutriční požadavky krav, zabraňuje nadměrné spotřebě energie, zlepšuje výsledek přechodného období a zvyšuje plodnost.

Negativní energetická bilance během časné laktace nastává v důsledku nedostatečné konzumace energeticky výnosných živin z příjmu sušiny po otelení, aby byly splněny energetické požadavky na produkci mléka. Negativní energetická bilance ovlivňuje plodnost a reprodukční výkonnost tím, že ovlivňuje funkci hypotalamu, hypofýzy a vaječníků, což brání obnovení ovariální cyklicity,  kvalitu, životaschopnost a funkci oocytů nebo žlutého tělíska a objevují se ztučnělá játra. Časná ovulace po otelení zvyšuje plodnost; negativní energetická bilance však snižuje pulzní frekvenci uvolňování LH, velikost a rychlost vývoje folikulů, koncentrace estrogenu a progesteronu a velikost žlutého tělíska. Kromě toho krví přenášené metabolity z odpovědí na negativní energetickou bilanci škodlivě ovlivňují oocyty a žluté tělísko. Infiltrace tuku do jater jater a jaterních lipidů, které jsou nepřímo způsobeny extrémní negativní energetickou bilancí, snižují plodnost a reprodukci.

Jak se kráva přizpůsobí?

Inzulin a leptin mají vyšší koncentraci v období stání na sucho než v časné laktaci a podporují ukládání energie v tukové tkáni. Nároky na živiny plodu – telete a placenty vrcholí tři týdny před otelením. Příjem sušiny se však snižuje o 10 až 30 % ve srovnání s časným obdobím stání na sucho. Nízký příjem sušiny doprovázený stresory vede k negativní energetické bilanci před otelením, která se po otelení zhoršuje. Kolem otelení se koncentrace inzulínu snižuje a zvyšuje se koncentrace růstového hormonu, aby se mobilizoval uložený tuk a podpořila produkce mléka. Snížený příjem sušiny a omezený přísun glukózy v důsledku negativní energetické bilance a hromadění jaterního tuku však vedou ke ketóze. Úbytek svalové hmoty začíná před otelením a během prvního týdne po otelení se zvyšuje mobilizace svalových bílkovin. Během přechodného období je funkce imunitního systému snížena, což zase vede k vysokému výskytu environmentální mastitidy a metritidy a zvýšenému počtu zadržené placenty. Produkce mleziva a mléka vyžaduje obrovské množství vápníku a způsobuje nízkou hladinu vápníku v krvi při otelení, mléčnou horečku a dislokaci abomasum snížením funkce hladkého svalstva trávicího traktu. Kromě toho nízká hladina vápníku v krvi ohrožuje funkci imunitních buněk.

Krmné strategie pro dosažení nejlepšího výsledku

Příjem sušiny hraje důležitou roli v hloubce a trvání negativní energetické bilance. Krmné strategie pro čerstvě otelené krávy by se proto měly zaměřit na podporu chuti k jídlu a příjmu sušiny po otelení. Správná formulace dávky je založena na zohlednění nutričních požadavků většiny krav a zajištění vyváženého krmiva. Snížení stresorů životního prostředí, zvýšení komfortu krav, prevence nadměrného BCS, potlačení nadměrné spotřeby energie ve srovnání s potřebou během období stání na sucho, zajištění dostatečného množství vlákniny, zabránění nadměrnému příjmu škrobu po otelení, zvýšení rozdílu mezi kationty a anionty v dávce podporuje dobrou chuť k jídlu a příjem sušiny po otelení. Správné složení krmiv během období stání na sucho nebo blízkého období porodu zachová nebo umožní adaptaci bachoru nadávku s vyšším obsahem obilovin po otelení a zlepší produktivitu časné fáze laktace. Krávy musí být krmeny nízkoenergetickou dávkou po dobu pěti týdnů, následovanou dietou s vyšším obsahem energie po dobu posledních tří týdnů před porodem pro dostatečnou adaptaci bachoru. Subakutní bachorová acidóza je problémem u čerstvě otelených krav způsobeným náhlým zvýšením energie v krmivu. Subakutní bachorová acidóza snižuje příjem sušiny a stravitelnost živin. Kromě toho je pro stimulaci aktivity bachoru a přežvykování nezbytná přiměřená vláknina, obsah škrobu a fermentovatelnost. Pro otelené krávy je vhodný mírný obsah škrobu (přibližně 23–25 % sušiny) s mírnou fermentovatelností spolu s adekvátní účinnou krmnou vlákninou. Krmení glukogenní dávkou, dokud krávy neobnoví cyklicitu vaječníků, následované krmivem s vyšším obsahem tuku během období inseminace, zlepšuje reprodukční úspěch. Doplnění polynenasycených mastných kyselin, jako jsou vápenaté soli slunečnicového oleje a vápenaté soli rybího oleje, zlepšují zdraví dělohy a zvyšují míru zabřezávání  a produkci mléka.

Závěr

Aplikace cílených krmných strategií ke zlepšení příjmu sušiny u čerstvě otelených krav snižuje zdravotní problémy, minimalizuje negativní energetickou bilanci a zlepšuje plodnost. Složení dávky pro poporodní období je významné proto, aby se optimalizovala úspěšnost přechodu a následná reprodukce.*

Dairy Global

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down