22.01.2020 | 11:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Krmivářský sektor vítá Zelenou dohodu EU?

Jen pečlivé plánování by mohlo znamenat, že EU Green Deal bude pro producenty krmiv a chovatele zvířat přínosem. I přes protesty některých zemědělců se skupiny výrobců domnívají, že Zelená dohoda EU by ve skutečnosti mohla pomoci producentům krmiv a živočišných produktů. Přesto zatím není jasné, co přesně bude Zelená dohoda EU znamenat pro krmivářský průmysl nebo zemědělství obecně.

Cílem dohody, která byla představena v polovině prosince 2019, je upravit evropskou ekonomiku tak, aby do roku 2050 dosáhla neutrality v uhlíkové stopě. Ačkoli specifika musí být ještě vysvětlena, vedoucí představitelé odvětví považují dohodu za příležitost k posílení lepších ekonomických podmínek pro zemědělství a rehabilitaci jeho image.

„FEFAC vítá ambice EU Green Deal,“ uvedl Nick Major, prezident Evropské federace výrobců krmiv, ve svém prohlášení pro Feed Strategy. „Green Deal může mít pozitivní vliv na krmivářský průmysl, protože jsme schopni řešit požadavky na zlepšení zdraví a welfare  zvířat, snížení emisí a posílení ekonomiky. Musíme však zajistit, aby tvůrci politiky EU plně pochopili, uznali a zajistili budoucnost odvětví chovu hospodářských zvířat jako nezbytného prvku pro udržitelnou produkci potravin v Evropě. ““

Nick Major a další se shodli na tom, že bude do značné míry záviset na konkrétních podmínkách stanovených ve strategii Farm to Fork (od farmy po vidličku), která je naplánována na jaro 2020, zda Green Deal ovlivní krmivářský průmysl v dobrém nebo ve zlém. Některé z iniciativ, jako je další snížení používání antibiotik, by skutečně mohly prospět odvětví, jak řekl Major.

Jiné cíle, například omezené používání hnojiv nebo pesticidů, by však mohly mít nezamýšlené důsledky, které by potenciálně snížily výnosy obilovin a olejnin, čímž by se zvýšila závislost Evropy na dovážených krmných surovinách. To by zase mohlo ve skutečnosti zvýšit na kontinentu emise uhlíku.

Podle Roxane Fellerové, generální tajemnice organizace AnimalhealthEurope, by záměr vytvořit udržitelnější finanční systém prostřednictvím Zelené dohody EU mohl v dlouhodobém horizontu pomoci také živočišné výrobě. „Nejde jen o životní prostředí, i když změna klimatu je hlavním cílem,“ řekla, „ale také o ekonomiku. Zemědělci musí být schopni si vydělávat na živobytí. “

Fellerová uvedla, že AnimalhealthEurope doufá, že Green Deal přinese zemědělcům nové cesty k financování. Existuje mnoho nových technologií, které by mohly snížit emise a učinit zemědělství ekologičtějším. Všechny však stojí peníze a získání finančních prostředků na investice do takových zlepšení na farmě je obtížné, jak dodala Fellerová.

Doufá, že Green Deal tuto skutečnost uzná a umožní farmářům snadnější financování. Na závěr řekla: „Nechceme být v Evropě v situaci, kdy budeme závislí na dovozu masa.“

„Čím více se do Evropy dováží,“ řekla: „tím méně to vypovídá o způsobu produkce a péči o zvířata.“

Na závěr  Fellerová řekla, že Zelená dohoda EU může pro živočišnou výrobu představovat příležitost prokázat, že je to ve  skutečnosti odvětví, které klade důraz na udržitelnost.

„To, co chceme,“ řekla, „má být uznáno jako řešení pro zajištění lepších výsledků v oblasti změny klimatu a nemělo by být vnímáno jako problém.“*

Zdroj: www.feedstrategy.com, 21. ledna 2020, Emma Penrodová

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down