31.01.2014 | 06:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Krok za krokem k ziskové produkci mléka

Živočišná výroba akciové společnosti DZV NOVA stojí na produkci mléka, kterou doplňuje výkrm necelých dvou set kusů zástavového skotu masných plemen. V rámci ekonomického hodnocení více než dvacítky podniků s chovem mléčného skotu patřících koncernu Agrofert se uvedená společnost sídlící v Bystřici u Benešova řadí k nejziskovějším. Vyhodnocená efektivita dojení vyjádřená rozdílem nákladů a výnosů na litr mléka pro farmu v Petrovicích představovala zisk 1,70 koruny.

 

Podle manažera podniku na úseku živočišné výroby Ing. Františka Svobody se do výsledku promítlo ohromné úsilí, které se na farmě v Petrovicích za poslední dva roky vynaložilo. Pro chovatele v úvodu zmiňované středočeské společnosti to znamenalo jednak investovat do modernizace produkční stáje, porodny a odchovny jalovic, jednak hledat rezervy ve snižování nákladů. Z tohoto hlediska představují bezpochyby nejvyšší položku náklady na krmení.

„Základním a jediným ukazatelem efektivity dojení je zisk, vyjádřený rozdílem nákladů a výnosů na litr mléka, který v rámci jednotného modelu hodnocení pro farmu v Petrovicích představoval 1,70 korun. Maximálně jsme zjednodušili krmnou dávku. Připravujeme čtyři typy, a to pro skupinu krav v produkci, na konci laktace, dále pro suchostojné a v přípravě na porod. Pro laktující krávy se počítá s objemem v krmné dávce v množství 10 až 15 kg u senáží a 22 až 24 kg u siláží. Zbylé komponenty krmné dávky představují seno, sláma, krmná směs, vlhké kukuřičné zrno a vlhké kukuřičné výpalky.  Úsporu v nákladech na krmení farmě přineslo i míchání krmných směsí ve vlastní mobilní míchárně a pořízení míchacího krmného vozu. A pokud bych měl být konkrétní, tak při současných cenách objemného krmiva, tj. 70 korun za 100 kilogramů kukuřičné siláže, respektive 80 korun za stejné množství jetelotravní senáže  a obilovin – při cenách pšenice od 400 korun, ječmene a kukuřičného zrna do 450 korun, se náklady na krmnou dávku na vrcholu laktace pohybují  mezi 100 až 110 korunami na kus a den. Snížením dávkování krmné směsi a koncentrátů se s náklady na krmení na konci laktace dostaneme na 50 až 60 korun. Navyšování užitkovosti za současného zvyšování nákladů na krmení je neefektivní,“ vypočítal s podnikem spolupracující výživář Ing. Petr Brabenec.

Více se dočtete v březnovém číslu časopisu Náš chov*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down