22.03.2021 | 09:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kvalitní kančí sperma zvyšuje zisk

Inseminace je preferovanou metodou reprodukce ve většině intenzivních chovů prasat po celém světě. V porovnání s přirozenou plemenitbou tato metoda snižuje riziko přenosu chorob, umožňuje rychlejší uplatnění vynikajících genů, přispívá tak k efektivnějšímu využití plemeníka. Pro ziskovou produkci inseminačních dávek je nutné získat od každého kance maximální množství vysoce kvalitních spermií. Kvalitu, ale i množství kančího spermatu však ovlivňuje celá řada faktorů.

Kromě správného ošetřování kanců je třeba vzít v úvahu také správné zacházení se spermatem, aby nedošlo k poškození spermií. Stále více inseminačních stanic má systémy kontroly kvality, kde se sleduje každý krok od odběru až po balení spermatu. Zkušenosti ukazují, že na kvalitu spermatu má vliv teplota, ředění, skladování nebo složení ředidel. Při výrobě inseminační dávky je nejrizikovější bakteriální kontaminace. Znepokojující je nejen negativní účinek bakterií na životaschopnost spermií, ale také nárůst jejich rezistence na antibiotika. Za rizikové faktory pro bakteriální kontaminaci během odběru se považují preputiální tekutina stékající z ruky technika, odběr delší než sedm minut a dlouhá předkožka u kanců. Velká část kontaminace spermatu však pochází z laboratorního prostředí.
Některé obaly mohou být pro konzervaci spermatu vhodnější, je však třeba mít na paměti, že určité plastové součásti mohou být pro spermie toxické.
Vzhledem k rozdílným postupům jednotlivých inseminačních stanic při ředění a zpracování spermatu se nabízí nutnost zavedení standardizovaných systémů kontroly kvality inseminačních dávek kančího spermatu.
Více se dočtete v článku Ing. Jaroslava Smitala v časopisu Náš chov.*

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down