18.04.2019 | 02:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kvalitní píce k výrobě siláže

Základem výroby kvalitní siláže je píce sklizená na porostech vysetých ze směsí, složených ze správně zvolených druhů a odrůd pro danou kategorii zvířat. Nejprve několik poznámek k pícním porostům na orné půdě.

Navzdory široce využívanému dotačnímu titulu na pěstování bílkovinných plodin jsem zastáncem přednosti pěstování směsí jetelovin s travami před čistými porosty jetelovin. Určitě nejsem jediný s názorem, že tento dotační titul, který neumožňuje ani nízký podíl trávy v porostu pícních jetelovin, je z pohledu krmiváře – obsahu stravitelné vlákniny a usnadnění konzervace – skokem o více než dvacet let zpět. Jistě, v oblastech tak suchých, kde pícní trávy by bylo marné vysévat, nebo v případě pěstování jetelovin na semeno nelze pěstovat vojtěšku nebo jetel luční jinak než v čisté kultuře – pak s vyšším úsilím než ze směsí z jejich první seče pěstitelé vyrábějí kvalitní a stabilní siláž.

Ovšem přihlédneme-li k výhodám, které přinášejí směsi i s nízkým podílem trav v porostu, dosáhneme často i s vyššími výnosy snadněji výroby zmíněné kvalitní a stabilní siláže, v níž zajistíme zvýšení obsahu stravitelné vlákniny, což je devízou, která překryje o nějaké procento nižší obsah dusíkatých látek v sušině siláže.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down