Kvalitu objemných krmiv poznáte na dojnicích

Ve středu 26. 2. 2025 proběhl silážní seminář, tentokrát i se zahraničními hosty, s vyhlášením výsledků dalšího ročníku soutěže Silážní liga. Akce, pořádaná společností ACE Agro s. r. o., se konala v kongresovém centru Hotelu Tři věžičky ve Stříteži u Jihlavy a odborná komise vybrala tři nejlepší siláže v každé kategorii.

Letos byli členy komise prof. Ing Jiří Skládanka, Ph. D., z Mendelovy univerzity,  Pavel Hladký za společnosti Iframix s. s. r. o.  (vybral pět nejlepších siláží v jednotlivých kategoriích ze všech přihlášených)  a dalším členem odborné komise byl Filip Joska (Oseva Agri). Vybírali tři nejlepší krmiva z pěti vybraných nejlepších v šesti kategoriích ( tráva, jetel, vojtěška, ozimy, hrachy a LOS a kukuřice).

Dopolední seminář

Seminář v dopoledních byl věnován jak osivům obilnin a trav, tak i konzervantům do siláží   a hodnocením krmiv v laboratoři. První přednášku po zahájení akce Ing. Alešem Křivkou z ACE Agro s. r. o. a představení firmy si připravil Ing. Vojtěch Kocourek Ph.D., (Syngenta). Muvil o multifunkčním systému v produkci siláže.  Zaměřil se na využití hybridního ozimého ječmene Hyvido a produkci siláže (PowerCell)a o digitálním nástroji Seed Selector. Přednáška Ing. Šárky Čížkové z Laboratoře Postoloprty s. r. o. byla věnována problémům objemných krmiv a jejich zkrmování. Popsala činnost a služby laboratoře v oblasti krmiv a také jak vypadají dobré a problematické siláže z hlediska složení.

Bez trav a silážních aditiv b\y to nešlo

 O travních porostech jako o zdroji inovace a řešení pro mléčné farmy přednášel Harmen von der Sluis z firmy Barenbrug a mluvil i o technologii NutriFibre, novém názvu travní technologie pro siláž.  Proč by měla být věnována pozornost trávě, jeteli a vojtěšce? Protože nakupovaná krmiva vyjdou vždycky dráž a maximální ceny bílkovinných krmiv jsou vždy nejvyšší.  Nové metody chemické a biologické konzervace bylo téma přednášky Dr. Horsta Auerbacha (International Silage Consultancy). Pro zvolení typu konzervantu záleží na druhu pícniny a době její sklizně a očekávaném problému při silážování.  Silážní adeptova ale nezmírňují důsledky špatného silážování. Popisoval využití mravenčanu sodného i v kombinaci mravenčanu a sorbanu nebo benzoanu.  Ing. Soňa Syslová (ACE Agro s. r. o.) se věnovala tomu, jak správně číst v silážních rozborech a jak poznat, zda je siláž zdařilá nebo ne. O vyhodnocení sklizně kukuřice pomocí řezaček John Deere za rok 2024 a o přípravě sklizně na rok 2025 a také o tom, jak mohou zemědělci řezačku získat, přednášel Daniel Masnica (Strom Praha).

Výsledky vyhlašování vítězných siláží na trvaleudrzitelnezemedelstvi.cz*

Dr. Horst Auerbach
Ing. Šárka Čížková

Harmen von der Sluis

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down