Management odchovu telat a jalovic

Výživa telat a jalovic během odchovu je faktor, který významně ovlivňuje produkci a výskyt metabolických poruch na první laktaci. Na každé farmě je tak důležité sledovat efektivitu krmné dávky jalovic, ale i náklady na přírůstek spolu s vyhodnocením kondice vyjádřené BCS.

Na semináři v Monínci, který byl z velké části zaměřen na odchov telat a jalovic, profesor Alex Bach, Ph.D., z Katalánského institutu pro výzkum a pokročilá studia poukázal na realitu, že až 35 % narozených jaloviček se nedostane do kategorie prvotele. Přítomným chovatelům skotu doporučoval, aby se snažili udržet ztráty na úrovni do 15 %, respektive aby ze 100 narozených jaloviček 85 dospělo do prvotelek.

Profesor Alex Bach, Ph.
Profesor Alex Bach, Ph.D.

Odchov versus kondice jalovic

U holštýnských krav by první telení mělo být ideálně ve věku 22 až 23 měsíců, přičemž prvotelka by měla mít kondici odpovídající BCS do 3,5. Vyšší kondici přednášející označil za predispoziční faktor poporodních komplikací, ať už se jedná o těžký průběh porodu, syndrom nižší tučnosti mléka, vyššího rizika ketóz, metritid a jiných metabolických poruch. Negativně ovlivňuje také perzistenci laktace. To  vše jsou důvody, proč by se jalovice neměly vykrmovat, ale odchovávat takovým způsobem, aby v chovné kondici neměly více než tři procenta tukové tkáně.

Rezervy v odchovu telat a jalovic

Rezervy při odchovu telat a jalovic Dr. Bach vidí v napájení nekvalitními mléčnými náhražkami, ale i v nedodržování minimální spotřeby starteru při odstavu a v podávání objemného krmiva v době, kdy telata ještě nemají optimálně vyvinuté předžaludky.  

Napájení telat mléčnými roboty Dr. Bach nedoporučoval. Argumentoval tím, že pro skupinu telat, která ještě nemají vytvořenou vlastní imunitu, mohou být zdrojem zdravotních rizik, která spočívají v přenosu patogenů. A to od matky z jednoho telete na ostatní. Uvedl však, že zdrojem bakteriální kontaminace mléka může být i špatné řešení krmných cest v samotných robotech. Problém vidí i v tom, že při odchovu telat na automatech nevzniká mezi zvířetem a ošetřovatelem žádoucí pouto. Na druhou stranu pro farmy, které mají nedostatek ošetřujícího personálu je to východisko, i když velmi drahé! V chovatelské praxi se osvědčuje dávkování mléka prostřednictvím Milk Taxi. Prostřednictvím čipu, kterým je toto zařízení vybavené, ošetřovatel podá teleti přesně tolik mléka, kolik potřebuje.    

Napájení telat mléčnými roboty Dr. Bach nedoporučuje
Napájení telat mléčnými roboty Dr. Bach nedoporučuje

Zásady odstavu telat

Dále zaznělo, že telata by se měla odstavovat podle spotřeby starteru nebo podle věku. Minimální dávka, kterou by tele před odstavem mělo přijmout je 2,5 kg, optimální pak mezi 3 až 4 kilogramy. Čím více, tím lépe, protože s každým navýšením spotřeby starteru se zvyšuje užitkovost na první laktaci. Další zásadou je, aby se starter zakládal telatům ještě další jeden až dva měsíce po odstavu. Podíl nařezaného objmeného krmiva by neměl překročit 10 % z celkové krmné dávky, aby nedošlo k omezení příjmu starteru. Teprve jalovicím ve věku od šesti sedmi měsíců lze bez problémů zakládat TMR.*  

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down