Masná plemena na výstavě Sommet de l´élevage

Na počátku října se na výstavišti Cournon d´Auvergne v Clermont-Ferrand (Francie) konal tradiční veletrh Sommet de l´élevage, který je spojený nejenom s prezentací toho nejnovějšího ze světa zemědělské techniky, technologií, výživy a zdraví hospodářských zvířat, ale návštěvníci mohli obdivovat i rozmanité kolekce masného a dojeného skotu, ale i ovcí a koní.

Letos branami výstaviště prošlo zhruba 115 tisíc odborných návštěvníků z mnoha zemí, aby si prohlédli expozice téměř sedmnácti stovek vystavovatelů a na dvě tisícovky zvířat. Kdo si chtěl prohlédnout vše, musel počítat nejenom se spoustou kroků, ale také se spoustou času, protože nabídka byla skutečně bohatá.

Bohaté expozice zvířat

V hale masného skotu, která sousedila s halou Zénith, v níž probíhal národní šampionát plemene limousine, byli zástupci masných plemen skotu nejenom ustájeni, ale probíhaly tu i soutěžní přehlídky či komentované předvádění plemen, ať už šlo o tradiční charolais, které je v České republice nejpočetnějším masným plemenem, impozantní salers, nebo třeba rouge de prés či parthenaise, která si cestu do českých chovů našla až v posledních desetiletích. Avšak francouzští chovatelé na Sommet dorazili nejenom s „domácími“ plemeny, ale přivezli ukázat i další oblíbená masná plemena, k nimž patří např. aberdeen angus, belgické modrobílé či hereford. Ale tím by výčet plemen skotu, a to ani těch masných, zdaleka nekončil. Kromě nich byla na druhé straně výstaviště k vidění dojená plemena či expozice ovcí.

Plemeno roku – limousine

Jak již bylo zmíněno, v letošním roce patřila hlavní pozornost plemeni limousine, jeho národnímu šampionátu „Concours National Limousin“ a prestižní aukci plemenných zvířat „Grand Cru“. V předvadišti haly Zénith se divákům představily přes čtyři stovky jalovic, krav i býků z více než 180 chovů z celé Francie. Diváci dokázali hlediště zaplnit nejenom při soutěžích jednotlivců, ale též při vyhodnocení soutěže regionů „Challenge interrégional“, která uzavírala čtvrteční soutěžní program. Přihlížejícím bylo představeno šest skupin plemeníků a plemenic vybraných tak, aby co nejlépe reprezentovaly vyrovnanost chovů ze své oblasti. Vítězství získali chovatelé z regionu Haute-Vienne s ukázkovou kolekcí vyrovnaných harmonických zvířat vybavených typicky žádanými znaky plemene limousin – výborným osvalením a perfektním utvářením zádí i končetin.

Zlatý hřeb večera

A co víc, chovatelé se mohli nejenom kochat pohledem na krásná zvířata, ale měli možnost se zúčastnit aukce, kterou pořádal Interlim Génétique Service. Za nejvyšší částku (17 100 eur) byl vydražen bezrohý býček Tempo P po otci Magnum PGD RR VS z chovu GAEC Houdmon, který bude v následujících letech působit v několika francouzských chovech. Mezi jalovicemi byla nejvýše oceněna (na 8200 eur) Tigresse po otci Nuage RR VS z chovu GAEC Des 2 Vallees Oster, jejíž další cesta povede do Německa. I čeští chovatelé využili příležitosti, a tak několik zvířat z této prestižní aukce bude působit v českých chovech – např. býk Titus po otci Pegase Espoir nebo bezrohá jalovice Tempete P (nar. 16. 8.2022) po otci Rhinoceros. Tak ať se jim a jejich novým majitelům daří!

Ing. Anna Mikšovský Marcinková

Velmi pěknou expozici měli i francouzští chovatelé plemene hereford

Impozantní salers nemohl v Clermond-Ferrand chybět

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down