Mléčná farma roku 2016 zná vítěze

Včera 21. dubna se uzavřel osmý ročník soutěže Mléčná farma roku 2016. Ve Větrném Jeníkově proběhl odborný seminář zakončený vyhlášením pořadí, ve kterém se umístili letošní finalisté soutěže.

Zahájení semináře se ujal Ing. Jiří Burdych, MBA (VVS Verměřovice, s. r. o.), který programem také provázel.
Ministr zemědělství Ing. Marian Jurečka se ve svém projevu věnoval posouzení situace v chovu dojnic a shrnutí podpor ministerstva producentům mléka. Veterinární poradce MVDr. Jiří Davídek se ve své přednášce věnoval hodnocení reprodukce ve stádě dojeného skotu a jeho hlavním ukazatelům. Poradce v chovech dojnic MVDr. Miroslav Novák hovořil o prevenci mastitid, jejich diagnostice, léčení i hodnocení výsledků léčby.
Po krátké přestávce se slova ujal zahraniční host Paul Finley, který je chovatelem téměř tisíce vysokoužitkových dojnic na farmě v Maďarsku, a popsal vznik farmy, resp. revitalizaci původního chovu a jeho provoz. Poslední přednášky před vyhlášením výsledků soutěže o nejlepší farmu roku se ujala Ing. Růžena Seydlová (Milcom a. s.) a věnovala se aktuální problematice mykotických mastitid a jejich původcům.

 Výsledky soutěže Mléčná farma roku 2016
MVDr. Libor Borkovec z pořádající společnosti Zoetis vyhlásil pořadí mléčných farem v letošním ročníku soutěže. Ještě předtím poděkoval partnerským firmám, které se na pořádání soutěže podílely, komisi odborníků a také všem chovatelům za jejich vstřícnost. Předsedkyně odborné komise Ing. Růžena Seydlová následně dokumentovala pozitivní hodnocení zjištěná při návštěvách odborníků na farmách.

Na prvním místě  na stupních vítězů mezi chovateli českého strakatého skotu skončila farma, která se letos přihlásila poprvé, a to Řečice z podniku Proagro Radešínská Svratka a. s. Na stříbrné příčce se umístila farma Mirošov podniku Příkosická zemědělská a. s.  a pomyslnou bronzovou medaili si odnesli chovatelé z farmy Rváčov podniku Zeos Lomnice a. s.

Ve skupině chovatelů holštýnského skotu se nejlépe umístila farma, která tuto soutěž vyhrála letos již potřetí, a to mléčná farma Tlumačov, jež je součástí ZOD Mrákov. I další pořadí kopírovalo výsledky minulého ročníku soutěže. Druhé místo získala farma Rodná  Zemědělského družstva Pojbuky a třetí byla mléčná farma VKK Batelov Družstva vlastníků Batelov.

Na závěr tohoto bloku řekl ministr zemědělství, že chovatelé dojeného skotu v České republice mají výborné výsledky i pověst a jsou velmi pozitivně hodnoceni i zahraničními návštěvníky. Důkazem toho, že chovatelé dojnic dělají pro svá zvířata to nejlepší, jsou nejen finalisté soutěže o mléčnou farmu roku.*

Podrobnější informace v týdeníku Zemědělec, časopisu Náš chov 6/2016 a reportáži TV Zemědělec.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down