Mléčné výrobky s vyšší efektivitou

 Celosvětová poptávka po živočišných bílkovinách rychle roste a je ovlivněna růstem populace, která by měla do roku 2050 dosáhnout 9,7 miliardy lidí. To vyvíjí obrovský tlak na přírodní zdroje naší planety. Udržitelnost se stala celosvětově stále větším problémem a má význam pro spotřebitele. Již nelze přehlížet, že samotná živočišná výroba je zodpovědná za 14,5 % všech emisí skleníkových plynů.

Udržitelné cesty k produkci živočišných bílkovin jsou nezbytné, aby se zabránilo škodlivému a potenciálně nevratnému poškození naší planety a aby se obyvatelům poskytovaly výživné potraviny. Má-li se budoucím generacím zajistit přístup ke zdravé, vyvážené stravě, musí se pokročit vpřed.

Významné zlepšení na farmě

Pro uspokojení nutriční potřeby rychle rostoucí světové populace a přitom udržení kritické meze planety se musí dosáhnout významných zlepšení na úrovni zemědělských podniků. To vyžaduje inteligentní vědu, inovace a měření vlivu na životní prostředí. Zhruba před rokem se firma DSM rozhodla zavést do výroby živočišných bílkovin globální iniciativu We Make It Possible. Cílem této iniciativy je transformace živočišné výroby a boj proti změně klimatu se zaměřením na cíle udržitelného rozvoje. Jednou z klíčových oblastí, na které se iniciativa zaměřuje, je snižování emisí hospodářských zvířat. Aby se globální nárůst teploty udržel pod 1,5 °C, musí se celosvětové emise skleníkových plynů do roku 2050 snížit na nulu. Krávy produkují velké množství metanu, jedna dojnice může vyprodukovat tři tuny ekvivalentu CO2 každý rok.

Udržitelnost a snižování emisí metanu

Dojnice zajišťují živobytí a životy milionů lidí po celém světě. Mléčné výrobky obsahují esenciální vysoce kvalitní bílkoviny, mikroživiny a esenciální mastné kyseliny. Aby se zajistilo, bude moci nakrmit budoucí generace touto velmi důležitou skupinou potravin a zároveň snižovat emise, vyvinula firma doplněk do krmiva, který snižuje emise enterického metanu o 30 %. Přípravek byl schválen pro použití v Brazílii a Chile, a tak se Latinská Amerika stala prvním kontinentem, který tuto inovaci využil ve velkém měřítku.

Inteligentní služby udržitelnosti

Pro zvýšení udržitelnost životního prostředí a ziskovost chovu zvířat, vznikla inteligentní služba, která kombinuje í nástroj pro výpočet environmentální stopy v oblasti udržitelnosti živočišné výroby a výživy a také vytváří praktická řešení, která zvyšují udržitelnost životního prostředí a ziskovost chovu zvířat. Na základě velkého pokroku dosaženého v minulosti existuje více příležitostí k udržitelnosti než kdy jindy.

Zdraví a péče o zemědělce i zvířata

V rámci platformy udržitelnosti Improving the lifetime performance chovu hospodářských zvířat pomáhá zemědělcům zlepšit životní podmínky zvířat a udržitelnost postupů zemědělských podniků, což vede ke zvýšení ziskovosti.

Snížení ztrát a plýtvání

Dalším prvkem platformy We Make It Possible je snížení ztrát potravin a plýtvání s nimi. V současné době se globálně vyplýtvá 30 % všech potravin, což představuje přibližně 8 % celosvětových emisí skleníkových plynů. Odhaduje se, že ztratí nebo se promrhá 20 % celosvětové produkce mléka kvůli např. klinické mastitidě, která zvyšuje ztráty mléka. Doplňováním vitamínu E se můžou tyto snížit ztráty mléka v důsledku klinické mastitidy až o 50 %, omezit používání antibiotik a redukovat infekce vemene.*

Dairy Global

Více o udržitelném zemědělství se dozvíte na trvaleudrzitelnezemedelstvi.cz

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down