01.02.2024 | 02:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Moderní ekofarma z Bruntálska

Bronz v soutěži Asociace soukromého zemědělství ČR Farma roku 2023 získala Farma ALMAKO. Moderní ekofarmu zaměřenou na chov a šlechtění masného skotu plemene hereford v obci Albrechtice u Rýmařova v podhůří Hrubého Jeseníku založila v roce 1993 maminka dnešních hospodářů Bohumila a Rostislava Kolářových – Markéta, a nebylo to vůbec snadné. Synové kráčí v jejích šlépějích a za pomoci vnuka Rostislava se věnují hospodaření na 318 hektarech půdy, poskytování služeb v zemědělství a šlechtění kvalitních, výstavně úspěšných zvířat ve stádě o počtu 80 matek.

Součástí farmy je i stylový roubený penzion ideální pro pobyty rodin s dětmi s možností širokého vyžití pro ubytované hosty, a to včetně prohlídky hospodářství, zvířat a zážitkových projížděk zemědělskou technikou. Nechybí ani pořádání polních dnů pro širokou zemědělskou veřejnost.   

V Albrechticích u Rýmařova ležících na Bruntálsku žilo v minulosti německé obyvatelstvo, za první republiky asi 315 osob. Po jejich odsunu po druhé světové válce obec téměř zanikla. V roce 1947 sem z Valašska přesídlil dědeček dnešních hospodářů Bohumila a Rostislava Kolářových – František, který tu dostal přídělem dům a 13 hektarů půdy, a začal sedlačit. Bohužel ne nadlouho, kolektivizace jeho další plány zhatila. „Děda se vstupu do družstva urputně bránil a vyhodil agitátora, který ho přišel přesvědčovat. To ho stálo půl roku ve vězení a táta nesměl jít na studia. Objekt statku pak sloužil v šedesátých letech jako odchovna dobytka, a protože jsme tu ve lnářské oblasti, tak i jako sušička lněných tobolek,“ informuje Bohumil Kolář.

Aktuálně se na farmě chová 80 matek a vysokobřezích jalovic herefordů. Od počátku chovu se Kolářovi snaží o šlechtění kvalitního plemenného materiálu
Aktuálně se na farmě chová 80 matek a vysokobřezích jalovic herefordů. Od počátku chovu se Kolářovi snaží o šlechtění kvalitního plemenného materiálu

Za vším hledej ženu

Jeho matka Markéta Kolářová se ještě za minulého režimu věnovala smluvnímu výkrmu skotu, a když v devadesátých letech začala privatizace státního statku, kde oba s manželem do té doby pracovali, neváhala a rozhodla se pro soukromé hospodaření. „Pamatuji si, že manžel se mnou tehdy dobré tři měsíce nemluvil, úplně ho můj úmysl vykolejil, ale po čase se ke mně přidal. No a nedávno naše farma ALMAKO slavila 30 let od svého vzniku,“ usmívá se Markéta Kolářová.

Moderní ekofarma ALMAKO hospodaří v podhůří Hrubého Jeseníku a je zaměřena na chov masného skotu plemene hereford
Moderní ekofarma ALMAKO hospodaří v podhůří Hrubého Jeseníku a je zaměřena na chov masného skotu plemene hereford

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down