Moderní trendy ve výživě prasat

Ani na dvaadvacáté konferenci věnované výživě prasat, kterou společnost Trouw Nutrition Biofaktory, s.r.o., opět naplánovala do prostor EA Business Hotelu Jihlava, se nikdo nenudil. Právě naopak! V zajímavě koncipovaném odborném programu přednášející cílili především na prakticky upotřebitelné informace. Na 150 účastníků konference se dozvědělo například o tom, jak bez oxidu zinku překlenout odstavovou krizi selat, ale i jak zajistit optimální výživové parametry tekutého krmení nebo jakými opatřeními lze u prasat předejít kanibalismu.

Po oficiálním zahájení konference se prezentace zaměřené na nové směry ve výživě selat ujal produktový manažer pořadatelské společnosti Ing. Pavel Grauer.

„Současný systém optimalizace výživy stále nedokáže dostatečně pružně reagovat na specifické potřeby selat. Abychom měli možnost bezpečně používat suroviny a přizpůsobovat výživu selat jejich věku, zdraví i různým situacím, musíme více porozumět dynamice trávení živin jednotlivých surovin a z nich vyrobených krmných směsí. Právě proto naše společnost vyvinula technologii Kinetio, kterou dovedeme zjistit jak rychle a kde se jednotlivé živiny tráví. Tím se nabízí větší podpora optimální mikroflóry i imunitu v různých podmínkách. Technologie Kinetio byla poprvé komerčně použita v testu dánské společnosti Seges. V testu zaměřeném na náhradu farmakologických dávek oxidu zinku uvedená technologie nejen že obstála, ale s jejím využitím se dosáhlo lepších výsledků než u kontroly s vysokou dávkou oxidu zinečnatého. Můžeme říci, že kinetika trávení a fermentace živin umožňuje nejen lépe naplňovat nutriční požadavky selat v různých podmínkách chovu, ale také vhodněji kombinovat suroviny pro podporu zdraví, užitkovosti a efektivity odchovu selat i po zákazu farmakologických dávek ZnO,“ konstatoval přednášející.

O nových přístupech ohledně kvality tekutého krmení hovořil Ing. Kamil Novotný.

Tekuté krmení ve výživě prasat je mezi chovateli oblíbené zejména pro možnost náhrady drahých bílkovin by produkty. Zjistilo se však, že například pivovarské mláto či syrovátka je náchylná ke kontaminaci kvasinkami, které snižují nutriční hodnotu krmiva, zhoršují jeho chuť a vůni, na což zvířata reagují sníženou žravostí. Dalším negativem následně pomnožených kvasinek v zažívacím traktu je, že potlačují mléčné bakterie a podporují tvorbu CO2. Právě kvůli tvorbě plynu v zadní části zažívacího traktu se ve finále vytváří živná půda pro klostridie, které jsou zdrojem zdravotních komplikací zvířat.

„Kvasinky představují v mokrém krmení opravdu problém. Prostým snížením pH se jich nezbavíte, protože jejich životní zóna je při pH od 1,5 do 9. Řešením jsou organické kyseliny s krátkým řetězcem, které v buňce kvasinky odštěpují vodík a tím ji energeticky vyčerpají. Limitní hodnoty kvasinek obsažených v by produktech je do 100 000 kvasinek v gramu krmiva, u tekutého krmení do může být až desetkrát více, respektive do miliónu kvasinek v gramu krmiva. Použití vysokého podílu by produktů v tekutém krmení má samozřejmě ekonomický podtext. Práce s tekutým krmením je však věda, která vyžaduje výživářské a mikrobiologické zkušenosti,“ navázal Ing. Novotný.

Nekrózu uší a ocásků čili patologické odumírání tkáně, a kanibalismus si vzal pod drobnohled Ing. Petr Klepač. Na adresu zmiňovaných zdravotních dysbalancí se obchodní ředitel společnosti Trouw Nutrition Biofaktory, s.r.o., vyjádřil, že jejich řešení není snadné a zahrnuje komplexní přístup.

„Pokud je výskyt kanibalismu plošný můžeme řešení hledat ve výživě. Doporučuje se zvýšit v krmné dávce hladinu soli na 0,7 až 1 % s tím, že zvířata musejí mít k dispozici dostatek vody. V rámci výživářských opatření se dále nabízí zvýšit stravitelnost živin, přidat oxid hořečnatý, tryptofan a antioxidanty, podpořit střevní mikroflóru, použít vyvazovače mykotoxinů, či použít tlumicí aditiva, jimiž lze působit na tzv. gaba receptory v mozku a regulovat tak aktivitu organismu. Součástí řešení kanibalismu je vyvarovat se stresových faktorů, snížit chuťovou a pachovou atraktivitu krve (zastříkat poranění speciálním sprejem), změnit hiearchii zvířat ve skupině, utlumit jejich aktivitu například světelným režimem a konečně zvířata zabavit. Právě pro tyto účely jsme vyvinuli nutriční hračku (VITAMIX PlayPig), která je ve formě velkých pelet a selata mohou jejím prostřednictvím přirozeně přijímat účinné látky pro prevenci kanibalismu a ušních nekróz,“ zakončil svou přednášku obchodní ředitel společnosti Trouw Nutrition Biofaktory, s.r.o.

Více se dočtete v některém z aktuálních čísel časopisu Náš chov a týdeníku Zemědělec.*

 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down