25.05.2024 | 01:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Mykotoxiny hrozí ve všech částech světa

Během prvního čtvrtletí letošního roku byly nejčastěji zjištěny mykotoxiny rodu Fusarium v částech Dálného východu a Severní a Střední Ameriky.  

Přítomnost mykotoxinů zůstává hrozbou pro zdraví zvířat s nepříznivými účinky ovlivňujícími reprodukci, poruchy trávení a užitkovost. Tyto nejnovější poznatky podtrhují pokračující globální výzvu, kterou mykotoxiny představují pro dobré životní podmínky zvířat a produktivitu farem.

Analýza téměř 5400 vzorků z 64 zemí zjistila, že fusariové mykotoxiny deoxynivalenol (DON), zearalenon (ZEN) a fumonisiny (FUM) byly nejrozšířenější v Severní a Střední Americe, Jižní Asii, Jihovýchodní Asii, Číně a Tchaj-wanu. Například v Severní Americe vzorky vykazovaly prevalenci ZEN v 82 % vzorků, DON 75 % a FUM 58 %. V Číně/Taiwanu byla tato čísla 95 % FUM a DON a 79 % ZEN.

Celková úroveň rizika, založená na vzorcích nad rizikovými prahy, byla nejvyšší v Číně/Tchaj-wanu (95 %), Severní Americe (82 %), Střední Americe (80 %), jižní Asii (80 %) a jihovýchodní Asii (76). %).

Úrovně kokontaminace ukázaly, že téměř 70 % vzorků bylo pozitivních na více než jeden mykotoxin, zatímco pouze u 13 % vzorků nebyly zjištěny žádné zjištěné hladiny.

Při pohledu na účinek mykotoxinů na živočišné a rybí druhy studie zjistila, že prevalence a koncentrace DON byly extrémně vysoké v krmivech pro všechny druhy (drůbež, prasata, přežvýkavci, ryby a korýši) v Severní Americe a také extrémně vysoké pro všechny kromě přežvýkavci v subsaharské Africe. Úroveň kontaminace aflatoxinů byla také extrémně vysoká v Asii u prasat a skotu.

Zdroj: All About Feed

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down