Na technologickou přestavbu zbývá patnáct měsíců 

Od prvního ledna 2027 se v tuzemských chovech nosnic přestanou využívat obohacené klece. Ke 30. červnu letošního roku bylo v klecích ještě ustájeno bezmála 53 % nosnic, respektive skoro tři miliony slepic. Může se to zdát hodně, ale ve srovnání s celkovým stavem v Evropské unii naše technologická přestavba produkčních hal není nijak zvlášť pozadu. Ze statistik vyplývá, že v Evropě se v obohacených klecích dosud chová okolo 40 % nosnic.

 

Voliéry jsou nejrozšířenější technologickou alternativou
Voliéry jsou nejrozšířenější technologickou alternativou

Aktuální informace ohledně technologické přestavby vyplývající ze zákazu klecových technologií v chovech nosnic čtenářům časopisu Náš chov zprostředkovala předsedkyně představenstva Českomoravské drůbežářské unie Ing. Gabriela Dlouhá, Ph.D. Pro úplnost je k tomu vhodné ještě dodat, že Českomoravská drůbežářská unie sdružuje a zastupuje právnické i fyzické osoby, jejichž hospodářská činnost a aktivity souvisejí s komerčním chovem masné i nosné drůbeže, a to včetně výrobců krmných směsí a technologií pro uvedený segment živočišné prvovýroby.

„S blížícím se zákazem chovu nosnic v obohacených klecích vyplývajícím z národní legislativy, bude od roku 2027 Česká republika jedním z mála evropských států, kde bude uvedené zákonné omezení platit. Ve střednědobém výhledu, ale budou mít tuzemští chovatelé nosnic naopak výhodu. Nově zvolená Evropská komise se totiž bude muset tímto tématem zabývat, protože nejenom spotřebitelům, ale i chovatelům drůbeže jde o dobré životní podmínky zvířat. Již nyní intenzivním tempem probíhají přestavby na alternativní systémy ustájení, které budou pokračovat do konce roku 2026. Přebudování technologií pro chov nosnic napomáhají i investiční dotace v rámci nového Strategického plánu Společné zemědělské politiky 2023 – 2027. Predikce chovatelů nosnic napovídají, že patnáct až dvacet pět procent chovů se vůbec nestihne přebudovat a ukončí svoji podnikatelskou činnost. Také se nabízí otázka jak se s prohlášením velkých obchodních řetězců o ukončení prodeje vajec z klecí do roku 2025 popere maloobchod,“ uvádí ve svém příspěvku Ing. Gabriela Dlouhá, Ph.D.

 

I takhle může vypadat podlahový chov nosnic (příklad z Nizozemska)
I takhle může vypadat podlahový chov nosnic (příklad z Nizozemska)

Konkrétní stav v řeči čísel

Postupnou náhradou klecové technologie za alternativní systémy chovu se mění kapacity i hlášené aktuální stavy nosnic v jednotlivých typech technologií. Zatímco kapacita v biochovech je v porovnání let 2022 a 2023 totožná, u výběhového chovu došlo ke zvýšení o 0,34 % a u podlahového chovu a voliér o 4,3 %. V celkovém součtu tak došlo k meziročnímu zvýšení kapacity v uvedených typech technologií odpovídající úrovni pro 390 tisíc kusů. Kapacita v obohacených klecích meziročně klesla o 4,1 %, což znamená snížení kapacity o 280 tisíc kusů. Aktuálně hlášená celková kapacita chovu nosnic bez ohledu na typ technologie je na úrovni 7 294 tisíce kusů.

Výběhový chov
Výběhový chov

Stav nosnic v chovech produkující konzumní vejce se meziročně zvýšil o 535 tisíc kusů na 5 691 tisíc nosnic. Stále se většina nosnic (52,4 %, tj. 2 982 tisíce kusů) chová v obohacených klecových technologiích. V podlahových chovech a voliérách bylo hlášeno 45,2 % nosnic, tj. 2 571 tisíc kusů. Ve výběhu bylo hlášeno 1,82 % nosnic, konkrétně 103,5 tisíce slepic a biochovy představují podíl 0,61 %, což je 34,6 tisíce kusů.

V meziročním srovnání let 2022 a 2023 došlo u aktivně hlásících hospodářství k navýšení počtu nosnic v jiných než klecových technologiích o 7,6 %. Z celkového hlášeného stavu nosnic poklesl počet nosnic v klecích o 114 tis. kusů, přičemž v ostatních technologiích došlo naopak ke zvýšení početních stavů na 649 tisíc nosnic.

Více se dočtete v tématické příloze říjnového čísla časopisu Náš chov.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down