ZD Mořina hospodaří na 8000 hektarech zemědělské půdy ve dvou krajích. Největší rozlohu má ale na Berounsku, kde má také svoje sídlo. Základními obory podnikání ZD jsou rostlinná a živočišná výroba, provozování bioplynové stanice a fotovoltaických elektráren a pomocná výroba.
V současné době družstvo hospodaří zhruba na 8000 ha plochy, z toho připadá 7000 ha na půdu ornou a tisíc hektarů zaujímají louky a pastviny. Rostlinná výroba je soustředěna do čtyř středisek – Mořina, Hudlice, Tlustice a Sytno. Hlavními plodinami jsou obiloviny, řepka, mák. Dále se podnik zaměřuje na produkci kukuřičné siláže, vojtěškové a travní senáže, která je využívána hlavně pro vlastní potřebu – krmení pro vlastní stádo a substrát pro bioplynové stanice.
Živočišná výroba je zaměřena na chov skotu s uzavřeným obratem stáda. Aktuálně se v podniku chová 2400 kusů skotu celkem, z toho zhruba 1150 dojnic ve střediscích Kozolupy (holštýnský), Liteň (holštýnský) a Chyňava (český strakatý). Jalovice se odchovávají na farmě Drozdov. Býci jsou soustředěni ve středisku Pánov (u Libomyšle). Objemové krmivo je zajišťováno vlastními silami. Družstvo má také vlastní míchárnu krmných směsí.
V podniku se kromě 150 krav českého strakatého plemene chová především holštýnský skot v počtu zhruba 1000 dojnic na dvou farmách.
Jak říká hlavní zootechnik Ing. Martin Sosna, z hlediska nádoje je důležitý především objem mléka dodávaný do mlékárny. „To jsou peníze, které za mléko utržíme,“ komentuje Martin Sosna a dodává, že surovina putuje prostřednictvím MHD Střední Čechy do Německa. Utržené peníze přitom aktuálně převyšují náklady, bez podílu na zisku mlékařského družstva byla říjnová cena 10,03 Kč, s podílem pak činila 10,18 Kč za kilogram mléka s aktuálními průměrnými složkami na úrovni 4,2 % tuku a 3,7 % bílkoviny. „Složky potřebujeme, Němci nás k jejich vyššímu obsahu motivují,“ říká Ing. Sosna.*
Více si přečtete v Zemědělci v regionu pro Středočeský kraj