02.12.2017 | 01:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na telatech se nikdy nešetří

ZD Mořina hospodaří na 8000 hektarech zemědělské půdy ve dvou krajích. Největší rozlohu má ale na Berounsku, kde má také svoje sídlo. Základními obory podnikání ZD jsou rostlinná a živočišná výroba, provozování bioplynové stanice a fotovoltaických elektráren a pomocná výroba.

V současné době družstvo hospodaří zhruba na 8000 ha plochy, z toho připadá 7000 ha na půdu ornou a tisíc hektarů zaujímají louky a pastviny. Rostlinná výroba je soustředěna do čtyř středisek – Mořina, Hudlice, Tlustice a Sytno. Hlavními plodinami jsou obiloviny, řepka, mák. Dále se podnik zaměřuje na produkci kukuřičné siláže, vojtěškové a travní senáže, která je využívána hlavně pro vlastní potřebu – krmení pro vlastní stádo a substrát pro bioplynové stanice.

Živočišná výroba je zaměřena na chov skotu s uzavřeným obratem stáda. Aktuálně se v podniku chová 2400 kusů skotu celkem, z toho zhruba 1150 dojnic ve střediscích Kozolupy (holštýnský), Liteň (holštýnský) a Chyňava (český strakatý). Jalovice se odchovávají na farmě Drozdov. Býci jsou soustředěni ve středisku Pánov (u Libomyšle). Objemové krmivo je zajišťováno vlastními silami. Družstvo má také vlastní míchárnu krmných směsí.

V podniku se kromě 150 krav českého strakatého plemene chová především holštýnský skot v počtu zhruba 1000 dojnic na dvou farmách.

Jak říká hlavní zootechnik Ing. Martin Sosna, z hlediska nádoje je důležitý především objem mléka dodávaný do mlékárny. „To jsou peníze, které za mléko utržíme,“ komentuje Martin Sosna a dodává, že surovina putuje prostřednictvím MHD Střední Čechy do Německa. Utržené peníze přitom aktuálně převyšují náklady, bez podílu na zisku mlékařského družstva byla říjnová cena 10,03 Kč, s podílem pak činila 10,18 Kč za kilogram mléka s aktuálními průměrnými složkami na úrovni 4,2 % tuku a 3,7 % bílkoviny. „Složky potřebujeme, Němci nás k jejich vyššímu obsahu motivují,“ říká Ing. Sosna.*

Více si přečtete v Zemědělci v regionu pro Středočeský kraj

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down