20.02.2020 | 11:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na webu SVS aplikace k vyhledávání ztracených psů

Státní veterinární správa (SVS) dnes spustila na svém webu novou aplikaci. Jedná se o databázi, která umožní jak chovatelům, tak i nálezcům sdílet informace o ztracených a nalezených psech a tím usnadní návrat psů k jejich majitelům. Aplikace by měla prozatím částečně nahradit centrální registr psů, který má vzniknout od roku 2022.

Všichni psi v České republice musí být na základě novely zákona o veterinární péči v současné době označeni čipem (u starších psů i tetováním) a to nejpozději ve třech měsících věku. Schválená navazující centrální evidence označených psů by měla začít fungovat od 1. lednu 2022.
V současnosti je v České republice několik databází psů provozovaných soukromými subjekty (často placených) a také některými městy, svůj registr související s vydanými pasy pro zvířata má také Komora veterinárních lékařů. Kvůli tomu musí městští či obecní policisté či správa útulku prověřovat údaje nalezeného označeného psa hned v několika databázích.
„Rozhodli jsme se proto zřídit na svém webu databázi, do níž budou moci chovatelé během několika minut jednoduše zadat údaje o svých ztracených psech a naopak útulky, městští či obecní strážníci či jiní nálezci zde budou moci sdílet informace o nalezených psech. Na rozdíl od některých soukromých registrů bude aplikace fungovat zcela zdarma,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.
Při vkládání dat do aplikace se budou povinně uvádět údaje, zda se jedná o ztrátu či nález psa, o jaké jde plemeno, jeho stručný popis, číslo čipu (nebo tetování), místo a datum nálezu/ztráty, jméno majitele respektive nálezce, kontakt. Dobrovolně bude možné připojit také fotografii psa a případně další informace formou poznámky.
„Všechny uvedené údaje mají za cíl umožnit kontakt chovatele s případným nálezcem a tím usnadnit návrat psa domů,“ dodal Semerád. Údaje o jednotlivých psech budou zobrazeny v databázi po dobu deseti dnů, jejich platnost lze však na stejnou dobu obnovovat.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down