Na setkání chovatelů prasat ve Smiřicích, které na podzim pořádá Chovservis, a. s., se ředitel SCHPČM Ing. Jan Stibal ve svém vystoupení zmínil mimo jiné také o národním šlechtitelském programu a předeslal chystané změny ve výpočtu plemenné hodnoty.
Národní šlechtitelský program nyní nese název – Czech Pig. Jeho základem jsou kanci ustájení na inseminačních stanicích. Z přehledu nakupovaných kanců v loňském roce vyplývá, že v otcovské populaci je stále populárnější duroc, velmi oblíbení jsou i kanci hybridní linie 48 (Bo x Pn). Pokud se jedná o parametry nakoupených zvířat, přírůstky v testu převyšují 1100 g, přírůstek od narození u všech plemen a linií s výjimkou pietraina přesahuje 800 g. Podíl libového masa v orientačních hodnotách měřených na živých zvířatech ukazuje na úroveň 63 %, což bohatě splňuje požadavky jateckých provozů, které mají klasifikační masky postavené na 62 %.
„Počet dochovaných selat u obou našich mateřských plemen, tj. českého bílého ušlechtilého i české landrase utěšeně stoupá, nicméně stále se prohlubuje rozdíl mezi živě narozenými a dochovanými selaty. To nás vedlo k tomu, že je třeba udělat určité změny v odhadu plemenné hodnoty a šlechtitelského cíle. S Výzkumným ústavem živočišné výroby, v. v. i., v Praze-Uhříněvsi jsme proto připravili nový model odhadu plemenné hodnoty, na nějž postupně najíždíme. Reprodukční ukazatele zohledňujeme také u otcovských plemen, mimo jiné je v tomto případě sledovaným znakem také kvalita spermatu kanců. Protože krmiva v chovu prasat představují až 65 % nákladů, ve šlechtění se začínáme zaměřovat také na konverzi, která geneticky koreluje s podílem libového masa a přírůstkem,“ prozradil Ing. Jan Stibal.*
Více se dočtete v lednovém čísle časopisu Náš chov