26.11.2015 | 10:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Národní šlechtitelský program dostal název

Na setkání chovatelů prasat ve Smiřicích, které na podzim pořádá Chovservis, a. s., se ředitel SCHPČM Ing. Jan Stibal ve svém vystoupení zmínil mimo jiné také o národním šlechtitelském programu a předeslal chystané změny ve výpočtu plemenné hodnoty.

 

Národní šlechtitelský program nyní nese název – Czech Pig. Jeho základem jsou kanci ustájení na inseminačních stanicích. Z přehledu nakupovaných kanců v loňském roce vyplývá, že v otcovské populaci je stále populárnější duroc, velmi oblíbení jsou i kanci hybridní linie 48  (Bo x Pn). Pokud se jedná o parametry nakoupených zvířat, přírůstky v testu převyšují 1100 g, přírůstek od narození u všech plemen a linií s výjimkou pietraina přesahuje 800 g. Podíl libového masa v orientačních hodnotách měřených na živých zvířatech ukazuje na úroveň 63 %, což bohatě splňuje požadavky jateckých provozů, které mají klasifikační masky postavené na 62 %.

„Počet dochovaných selat u obou našich mateřských plemen, tj. českého bílého ušlechtilého i české landrase utěšeně stoupá, nicméně stále se prohlubuje rozdíl mezi živě narozenými a dochovanými selaty. To nás vedlo k tomu, že je třeba udělat určité změny v odhadu plemenné hodnoty a šlechtitelského cíle. S Výzkumným ústavem živočišné výroby, v. v. i., v Praze-Uhříněvsi jsme proto připravili nový model odhadu plemenné hodnoty, na nějž postupně najíždíme. Reprodukční ukazatele zohledňujeme také u otcovských plemen, mimo jiné je v tomto případě sledovaným znakem také kvalita spermatu kanců. Protože krmiva v chovu prasat představují až 65 % nákladů, ve šlechtění se začínáme zaměřovat také na konverzi, která geneticky koreluje s podílem libového masa a přírůstkem,“ prozradil Ing. Jan Stibal.*

Více se dočtete v lednovém čísle časopisu Náš chov

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down