Návštěva farem bojujících o titul

Během sedmého ročník soutěže o titul Mléčná farma roku jsme navštívili deset farem, které se probojovaly do finále. Pět z nich jsou chovatelé českého strakatého a pět holštýnského skotu.

 

V neděli navečer jsme navštívili farmu dojnic v Tlumačově, která je součástí ZOD Mrákov. Na farmě v Tlumačově chovají 235 dojnic holštýnského skotu s průměrnou užitkovostí 9771 l mléka za laktaci o tučnosti 3,82 % a obsahu bílkovin 3,24 % a průměrným počtem somatických buněk 142 000 v ml mléka. Dojnice v produkční stáji jsou ustájeny volně v boxech vybavených matracemi ošetřovaných vápencem, resp. dekamixem. Krávy stojící na sucho mají ve volné stáji boxy přistýlané slámou, která se denně vyklízí, a porodní kotce mají hlubokou podestýlku. Dojí se dvakrát denně v autotandemové dojírně Fullwood s 2 x 4 stáními. Struky před dojením čistí pomocí vlhčených jednorázových papírových utěrek a struky se dezinfikují před dojením i po něm. Zdravotní stav mléčné žlázy se hodnotí také pomocí NK-testů. Mléko dodávají do mlékárny v Kralovicích.

Na mléčné farmě zemědělského podniku Kladrubská a. s. ve Lhotce u Radnic se chová 582 dojnic holštýnského plemene. Jejich průměrná užitkovost za rok 2014 je 13 937 kg mléka , jehož tučnost je  3,71 % a obsah bílkovin 3,25 % s průměrným počtem somatických buněk za posledních 12 měsíců 162 000 v ml mléka. Dojí se třikrát denně v rybinové dojírně Farmtec s 2 x 12 stáními.

 Mléčná farma Mirošov je jedním z hospodářství Příkosické zemědělské a. s. Chovají 500 krav českého strakatého plemene s užitkovostí 7705 litrů s tučností 3,89 %, obsahem bílkovin 3,58 % a s počtem 178 000 v ml mléka. Dojí se v rybinové dojírně s 2 x 10 stáními Afimilk dvakrát denně a k toaletě vemene se používá vlhká jednorázová papírová utěrka, před dojením se používá prediping a i po něm se struky dezinfikují.

Mléčná farma ve Rváčově je součástí zemědělského podniku Zeos Lomnice a. s. Chovají 360 krav českého strakatého skotu s průměrnou užitkovostí 6765 l s tučností 4,38 %, obsahem bílkovin 3,6 %, a počtem somatických buněk v mléce 185 000 v ml. V produkční stáji se dojí se v rybinové dojírně Wesfalia s 2 x 10 stáními, a to dvakrát denně. Pro toaletu vemene se používá vlhká, hadrová utěrka, struky se dezinfikují před dojením i po něm. Mléko se dodává do mlékárny Pragolaktos.

 Mléčná farma v Rodné je součástí zemědělského družstva Pojbuky, hospodařícího v Jihočeském kraji v okrese Tábor. Na farmě v Rodné se chová 180 dojnic holštýnského plemene s průměrnou užitkovostí 10 106 l mléka o tučnosti 3,85 % a obsahu bílkovin 3,54 %. Průměrný počet somatických buněk je 164 000 v ml mléka. Krávy se dojí v bezbariérové rybinové dojírně Boumatic s 2 x 6 stáními dvakrát denně. K toaletě mléčné žlázy používají jednorázovou vlhkou hadrovou utěrku a struky dezinfikují před dojením (prediping) i po něm. Utěrky se dezinfikují v roztoku, který se také používá pro hygienu dojicího stroje po dojení mastitidních krav.

Stáj mléčné farmy v Raděticích společnosti Lípa ČR. s. r. o. se nachází ve velkém areálu bývalého zemědělského družstva. Chovají 116 krav českého strakatého skotu s mléčnou užitkovostí 7421 l mléka  s obsahem tuku 3,8 % a bílkovin 3,37%. Počet somatických buněk v mléce je průměrně 189 000 v ml. K dojení se využívá tandemová dojírna Farmtec s 2 x 4 stáními. Dojiči připravují vemeno pomocí mokré toalety, sprchují ho a používají hadrové utěrky.*

Podrobněji v časopise Náš chov 5/2015 a týdeníku Zemědělec.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down