28.03.2024 | 07:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Návštěva na mléčné farmě Peškových

Chovu mléčného skotu o počtu 60 dojnic s denní produkcí 1400 litrů mléka, pěstováním hlavně krmných plodin na 95 hektarech půdy a poskytováním zemědělských služeb, zejména sklizně, se zabývá Mléčná farma Peškovi v obci Rankov nedaleko Chotěboře z Asociace soukromého zemědělství Havlíčkův Brod.

Hlavním zaměřením farmy je chov mléčného skotu
Hlavním zaměřením farmy je chov mléčného skotu

Hospodářství vybudovali manželé Libor a Jana Peškovi, jejich syn Libor, současný hospodář, ho postupně rozšířil a maximálně zmodernizoval. Najdete zde dojicí automat, přihrnovač krmení, napájecí automat pro telata, samochodný krmný vůz nebo kompletní linku na senážování do vaků. Vztahu k půdě, zvířatům a zemědělské technice se postupně učí i další generace, synové Libor, Filip a Matouš, o něž pečuje manželka mladého sedláka Hanka.

Rod Peškových je s osadou Rankov, která náleží k městu Chotěboř a čítá 140 obyvatel, spjat již od roku 1750, kdy se tu usídlili předci dnešní rodiny. V roce 1957, kdy zde bylo založeno místní JZD, hospodařil na rankovském statku na 17 hektarech půdy otec Libora Peška staršího – Antonín. „Táta byl o rok později nucen do družstva vstoupit, dva sedláky ve vedlejší obci vystěhovali, takže opravdu nebylo zbytí. Po neshodách ale v roce 1965 z JZD vystoupil a přešel do Státního statku Chotěboř, kam pod nátlakem daroval půdu, což nám později při vydávání restitucí značně ztížilo situaci,“ vzpomíná sedlák.

Část krmné dávky pro skot se uskladňuje ve vacích
Část krmné dávky pro skot se uskladňuje ve vacích

Robotické dojení jako správná cesta

„Je to deset let zpátky, kdy firma Lely slavila deset let robotického dojení. Říkal jsem si, že by to mohla být správná cesta i pro naši farmu, zjišťoval jsem si všechny dostupné informace a zajel se podívat i na farmy do Nizozemska, které již nějakou dobu takto moderně fungovaly, a bylo rozhodnuto,“ říká mladý farmář, který si úsporu práce a zároveň mnohem větší pohodu pro zvířata nemůže vynachválit. V loňském roce Peškovi původní dojicí robot nahradili za pomoci dotace z Programu rozvoje venkova novým, zároveň pořídili i automatický přihrnovač krmení, nechybí ani napájecí automat pro telata, v plánu je do budoucna pořízení ještě jednoho dojicího robota.

S modernizací chovu došlo i k navýšení stáda. V rozšířené stáji se dnes daří šedesátce českých strak, jejichž užitkovost se pohybuje okolo 9000 kg, přičemž průměr laktací na jednu krávu je 6 až 7. Zhruba 1400 litrů mléka je denně dodáváno prostřednictvím Mlékařského hospodářského družstva Střední Čechy do mlékárny v Hesově u Přibyslavi. Jalovičky si Peškovi ponechávají do chovu a býčky prodávají na výkrm. Na farmě rovněž vykrmují asi 30 prasat.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down