Nejistý rok pro globální chov prasat a produkci vepřového

V roce 2019 může mít globální trh s vepřovým masem velký potenciál. Ten však bude zastíněn komplexními problémy v otázce nemocí i obchodu. To je klíčové poselství čtvrtletní zprávy vydané společností Rabobank. Rabobank je nizozemská nadnárodní bankovní a finanční společnost se sídlem v Utrechtu. Skupina se skládá z nezávislých místních poboček, ústřední organizace (Rabobank Nederland) a velkého počtu specializovaných mezinárodních poboček a dceřiných společností.

Primární mezinárodní zaměření skupiny jsou bezpečnost a produkce potravin a agropodnikání. Nová zpráva společnosti RaboResearch se týká problematiky produkce vepřového masa v prvním čtvrtletí letošního roku.

Šířící se choroby prasat zvyšují tlak

Ve zprávě bylo uvedeno, že tlaky na chov prasat související s nákazami mají vliv na světový trh. Africký mor prasat (ASF) je jednou z největších výzev, kterým globální produkce vepřového bude čelit v roce 2019. Změny a přesuny ohnisek infekce ASF přinesou příležitostí pro některé chovy a hrozby pro ty ostatní. Požadavky spotřebitelů v Číně bude znamenat zvýšení dovozů, což bude motivovat klíčové vývozce k rozvoji chovu prasat. Nakolik se bude vyvážet vepřové maso z Číny, bude stále nejisté. Nemoc ovlivňuje celosvětovou produkci živočišných bílkovin dvěma způsoby. Existence závažných ohnisek nákazy může vést k místním ztrátám v produkci, zejména v případech, kdy neexistuje žádná léčba, žádná vakcína nebo jsou její zásoby omezené. Tento dopad může trvat nějaký čas. V případě ASF v je v Číně zakázáno naskladňovat zvířata v infikovaných zónách nejméně šest měsíců. Druhou oblastí dopadu je omezení obchodu, což je pravděpodobně významnější než výrobní ztráty.

Nejistoty na trhu s vepřovým masem

Pokračující obchodní jednání mezi USA a Čínou přinášejí nejistotu v dynamice mezinárodního obchodu. Bude americké vepřová maso dodáváno do Číny v letošním roce bez odvetných tarifů? v roce 2019? A co brexit a nová komplexní dohoda o trans-tichomořském partnerství. Index Rabobank Five-Nation Hog Price poklesl pod průměrnou úroveň let 2015–2017, což odráží situaci na trhu..

V Číně se ASF rychle šíří

Na začátku roku 2019 překvapila trh s vepřovým masem detekce nových ohnisek ASF ve velkých, moderních farmách. ASF tak přetváří odvětví. Uvádí se, že dodávka vepřového masa je v 1. čtvrtletí dostatečná. Velký problém se zásobováním však nastane později v roce, přičemž se očekává, že dovozy vepřového masa se podstatně zvýší v důsledku nedostatku místních zásob.

EU – relativně stabilní i přes hrozbu ASF

Trh s vepřovým masem v EU čekají v letošním roce výkyvy. Zatímco očekávaný vyšší dovoz ze strany Číny povzbuzuje expanzi výroby, jsou Belgie a východní Evropa stále v ohrožení ASF. Rostoucí ceny selat v posledních měsících signalizují jejich menší dodávky, ale také jasné výrobní záměry. Další divokou kartou pro obchod s EU je brexit, a to zhruba od 2. čtvrtletí dále.

Spojené státy – pokračující růst výroby

Produkce vepřového masa by měla v roce 2019 vzrůst o 4 %, a to díky velkému počtu prasat a očekávané silnější poptávce Číny. Už v roce 2018 vzrostl celkový vývoz vepřového, a to díky velkým dodávkám do Japonska a Jižní Koreje. Předpokládá se, že se v roce 2019 vývoz zvýší, a to i přes nejistotu obchodních vztahů mezi USA a Čínou. Také ceny prasat podporují export.

Brazílie – čekají se lepší výsledky

Poté, co chov prasat v Brazílii zažil náročný rok 2018, má na letošek slibnější vyhlídky. Je známo, že Čína způsobí růst vývozu. Nedávný návrat na ruský trh, prostřednictvím recertifikace omezeného počtu velkých podniků – největších brazilských zpracovatelů masa (Minerva, Aurora Alimentos a BRF SA), přispěje také k rostoucímu vývozu. Místní poptávka má možnost se díky pozitivnější ekonomické situaci také zvyšovat.*

Zdroj: Pig Progress, 21. ledna 2019

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down